Praha - Novou radnici Prahy 12 postaví za 437,7 milionu korun bez DPH sdružení firem Klement a Geosan Group. Vítěze výběrového řízení dnes schválili zastupitelé. Výběr dodavatele na zasedání kritizovali zastupitelé kvůli požadovanému snížení počtu parkovacích míst a netransparentnosti.
Dodavatel po podpisu smlouvy v horizontu jednoho měsíce začne připravovat podklady pro územní řízení. Stavba má začít v roce 2019, uvedení do provozu se plánuje o dva roky později. Nová radnice má stát mezi ulicemi Písková a Generála Šišky nedaleko jedné z nynějších budov městské části. Modřanská radnice nyní vyžívá sedm objektů různě rozmístěných po Praze 12. Zastupitelstvo rovněž zadalo vedení městské části, aby zpracovalo pěší napojení lokality radnice na nedaleké Sofijské náměstí.
Výběrová komise vybrala jako vítěze konsorcium firem Klement a Geosan Group s nejnižší podanou nabídkou 437,7 milionu korun bez DPH. Čtvrt miliardy korun půjčí radnici hlavní město, splácet je bude 14 let od roku 2023. Zbytek zaplatí z vlastních zdrojů
Kritériem pro výběr dodavatele byla z 90 procent cena. Do tendru se původně přihlásilo sedm účastníků, projekty jich odevzdalo pět a jeden byl vyloučen za nesplnění podmínek zadání. Tendr měl formu soutěžního dialogu, ve které městská část spolu s účastníky postupně dopracovávala zadání zakázky.
Dodavatelé stavby se na základě zadání radnice pokusí získat výjimku z Pražských stavebních předpisů (PSP), které požadují vybudování výrazně většího množství parkovacích míst než vedením radnice původně navrhovaných 120. "Pokud se podaří získat výjimku z PSP, abychom nemuseli stavět nákladné podzemní parkoviště, tak cena bude ponížena o nějakých 137 milionů. Pravděpodobnost, že by se to podařilo, ale není zas tak veliká," uvedl místostarosta Jan Marhoul (ČSSD).
Výběr dodavatele na zasedání kritizovali opoziční zastupitelé. Bývalá starostka a do nedávného rozpadu koalice i radní městské části Daniela Rázková (Změna pro Prahu 12) označila výběr za netransparentní, protože zastupitelé nedostali k dispozici údaje o procesu výběru a nabídkách ostatních uchazečů. Podle vedení radnice měli k dispozici všechna důležitá fakta a nevybrané nabídky zveřejnit nelze kvůli autorským právům.
Rázková a několik dalších opozičních zastupitelů kritizovalo také plán omezit počet parkovacích míst. Městská část podle nich potřebuje nabídnout občanům parkování u radnice, a navíc je zvláštní uzavírat smlouvu s tak velkou hodnotou, ve které jsou dvě možné ceny.
Původní historická radnice starých Modřan byla v 80. letech zbořena. Plán, který počítal pro úředníky s budovou Prioru na Sofijském náměstí, oznámilo vedení radnice v roce 2007. Podle tehdejších odhadů měla akce přijít na 340 až 390 milionů korun. Tato varianta se neuskutečnila. Analýza dalších možností, kterou si městská část poté nechala vypracovat, jako nejvýhodnější z pozemků ve vlastnictví města doporučila místo mezi ulicemi Písková a generála Šišky.