Soud v Pardubicích zrušil část územního plánu Pardubic u nádraží

Vložil
ČTK
13.10.2021 18:40
Pardubice


Pardubice – Soud v Pardubicích zrušil část územního plánu Pardubic v lokalitě za nákupní zónou u nádraží. Vyplývá to z rozsudku, který si ČTK vyžádala u Krajského soudu v Hradci Králové. Investor chce v místě vybudovat další obchodní prostory a dostal již územní rozhodnutí. Ekologičtí aktivisté, kteří územní plán města napadli žalobou, jsou spokojeni, i když soud o zrušení územního rozhodnutí zatím nejednal. Plochu u významného krajinného prvku Podkova se slepým ramenem Labe považují za cennou přírodní lokalitu. Pardubice zatím čekají na odůvodnění rozsudku.


"Jsme přesvědčeni, že máme doklady toho, že úřady, které měly při vydávání změny územního plánu i územního rozhodnutí za povinnost chránit přírodní hodnoty a postupovat podle zákona o ochraně přírody, že to nedělaly dobře," řekl ČTK Miroslav Seiner, předseda Občanského sdružení Chráníme stromy, které žalobu podalo. Soud podle něj také vydal předběžné opatření, které pozastavuje územní rozhodnutí.

Území v lokalitě bylo v územním plánu původně vedeno jako krajinná zeleň, a tudíž nezastavitelné. Později bylo kvůli záměru silniční propojky jako veřejně prospěšné stavby, která tudy měla vést, změněno na zastavitelné. Když po letech propojka z plánů zmizela, mělo se podle Seinera vrátit určení pro zeleň. Německý investor, který pozemky mezitím koupil, ale navrhl a prosadil změnu územního plánu v lokalitě na občanskou vybavenost koncentrovanou. "Podle nás nepřevažuje veřejný zájem při výstavbě obchodního centra nad zájmem ochrany přírody. U liniové stavby by to bylo něco jiného," uvedl Seiner.

Pardubice budou rozhodnutí krajského soudu komentovat až ve chvíli, kdy budou mít k dispozici písemné vyhotovení rozsudku, protože bez detailů v něm uvedených si nelze vytvořit názor. "Obecně se dá říci, že rozhodnutí soudu může ovlivnit činnost soukromého investora, nikoliv statutárního města Pardubic," uvedl mluvčí magistrátu Radim Jelínek.

Aktivisté také opakovaně navrhovali, aby velký jasan starý kolem 160 let rostoucí v lokalitě byl vyhlášen památným stromem. Nakonec napotřetí uspěli, developer se proti rozhodnutí magistrátu odvolal. Předtím však investor vykácel všechny ostatní dřeviny, další jeho postup zastavilo na podnět ekologů město a krajský úřad jeho krok potvrdil.
0 komentářů
přidat komentář

Související články