Praha - Stavební úřad Prahy 8 zakázal činnost kulturně-společenskému centru Kasárna Karlín v Praze 8. Důvodem je, že podle úřadu nezákonně využívalo vnitřní prostory, které nejsou zkolaudovány ani stavebně určeny k provozování centra. ČTK to dnes potvrdil mluvčí Prahy 8 Martin Šalek. Organizátoři v kasárnách pořádali promítání filmů, koncerty a v provozu měli i bar, kavárnu nebo saunu. Pražský radní Adam Zábranský (Piráti) ČTK sdělil, že jej rozhodnutí úřadu překvapilo a mrzí. Město nyní projednává změnu územního plánu, která centrum povolí. Kasárna podle mluvčího centra Radka Pavloviče s úřadem spolupracují, výtky napravilo a již podalo žádost o dodatečné povolení stavby včetně všech dokumentů.
Vlastníkem budovy je od letošního ledna hlavní město, které ji vyměnilo v rámci směny majetku se státem. Letos v dubnu město rozhodlo, že si nechá udělat analýzu dalšího rozvoje památkově chráněných kasáren.
"Stavební úřad v loňském roce provedl kontrolu prostor a následně opakovaně vyzval provozovatele, aby odstranil závady, které opakovaná šetření zjistila. Vnitřní prostory, kde centrum sídlí, nejsou stavebně uzpůsobeny takovému provozu, není ani zkolaudován," řekl Šalek.
Kulturně-společenské centrum pod názvem Kasárna Karlín se poprvé otevřelo veřejnosti v červnu 2017. Na nádvoří budovy organizátoři vybudovali letní kino, pořádají zde koncerty a lidé si mohou dát občerstvení v některém z barů či kavárně. Spolek vybudoval také saunu nebo hřiště na plážový volejbal.
"Dlouhodobě a soustavně pracujeme na tom, aby z naší strany byly splněny všechny formální povinnosti a rozhodně tuto stránku od samého počátku nepodceňujeme. Veškeré věcné i formální závady, které na místě shledal stavební úřad, jsme již v minulosti odstranili, a v pondělí 3. června jsme podali veškeré nutné podklady pro dodatečné povolení stavby. Včetně kladných vyjádření dotčených orgánů," uvedl Pavlovič.
Rozhodnutí o uzavření má podle Pavloviče důvod pouze formální a centrum Kasárna Karlín je připraveno bezpečně sloužit veřejnosti okamžitě. "Věříme, že rekolaudace se povede co nejdříve a poté bude možné opět v plném rozsahu obnovit provoz kulturního a společenského centra," uvedl.
Vedení Prahy si stojí za tím, že centrum má v kasárnách zůstat. “Nicméně není možné jednat v rozporu se zákonem a ve chvíli, kdy stavební úřad Prahy 8 zakázal činnost, nezbývá než se tomu podřídit. Toto rozhodnutí státní správy jsme nijak neiniciovali a velmi mě mrzí. Považuji za zvláštní, že nějakých sedm let, kdy jsou Kasárna Karlín v provozu, stavební úřad žádný problém neměl, a krátce poté, co nemovitost od státu převzala Praha, aniž by se cokoliv jiného změnilo, přijde od stavebního úřadu zákaz činnosti," uvedl Zábranský.
Základním problémem jsou podle něj právě nezkolaudované stavby a nesoulad s územním plánem, kdy jsou kasárna vedena jako plocha pro armádu a bezpečnost. Změnu územního plánu již hlavní město řeší. "Věřím, že na přelomu letošního a příštího roku zastupitelstvo změnu vydá. Co se týče kolaudace staveb, to je hlavně na zodpovědnosti současného uživatele, který stavby v uplynulých letech zrealizoval a dle mých informací na stavební úřad již donesl žádost o dodatečné stavební povolení. Doufám, že bude úspěšný," dodal Zábranský.
Vedení Prahy letos v lednu rozhodlo, že si nechá zpracovat analýzu budoucího využití kasáren. Dokument zpracuje městská organizace Pražská developerská společnost (PDS) a navrhne, co by v prostoru mohlo být. Podle dřívějších vyjádření představitelů města by památka mohla být využívána pro vzdělávací a společenské aktivity. Vzniknout by mohlo i bydlení pro studenty.
Historický objekt karlínských kasáren pochází z 19. století, pro vojenské účely byl využíván v době Československa i České republiky. Budova je od roku 1958 památkově chráněná. Stát se v minulosti snažil areál opakovaně prodat, ale bez úspěchu.