Praha - Otáčivé hlediště zůstane v barokní zahradě českokrumlovského zámku. Komise, která se budoucností točny zabývá, dnes přijala návrh ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD), aby v zahradě zařízení zůstalo i nadále. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva Martha Häckl. Točna v zahradě léta vadila památkářům, podle nichž by její další existence v původním místě mohla ohrozit setrvání zápisu Krumlova v seznamu UNESCO. Starosta Krumlova a šéf Jihočeského divadla jsou rozhodnutím Staňka překvapeni. Ministr má příští týden v Paříži jednat se zástupci UNESCO a dnešní rozhodnutí komise jim předloží.
Spor o setrvání či přesunutí točny se řeší léta. Ještě před půl rokem Staňkův předchůdce Ilja Šmíd (za ANO) uvažoval o variantě, že by se hlediště přesunulo ze zahrady do areálu bývalého zahradnictví. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale uvedl, že by točna měla zůstat v zahradě.
"Jsem trošku překvapen rozhodnutím pana ministra, protože předposlední jednání bylo o prodloužení části zahrady," řekl dnes ČTK starosta Českého Krumlova Dalibor Carda (SNK-Město pro všechny). "Zastavili jsme změnu územního plánu, začali jsme řešit prodloužení zahrady ... Jsme připraveni reagovat na požadavek komise, když pan ministr vyřídí v Paříži, že tohle, tohle i tohle je v pořádku," uvedl a připomněl tak další varianty, které se kvůli točně zvažovaly.
"Je to politické rozhodnutí, které nechávám bez komentáře," řekl dnes ČTK ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek. Loni několikrát řekl, že dává přednost variantě, kdy by se hlediště přesunulo do takzvaného divadelního traktu v bývalém zahradnictví. Zámecká zahrada by se o tento dnes nevyužívaný prostor rozšířila; tuto variantu upřednostňovala i Česká komora architektů. "Je to varianta, která by jednou provždy vyřešila spor mezi památkáři a Jihočeským divadlem," řekl v červnu 2018 Průdek.
Náměstek hejtmanky Pavel Hroch (Jihočeši 2012) dnes uvedl, že kraj i město České Budějovice potvrdily postoj, že má být hlediště zachováno tam, kde je. Z pracovní skupiny vyplynulo, že město se hlásí k dalšímu pokračování a po jednání pana ministra v Paříži by mělo zahájit přípravné práce k architektonické soutěži o budoucí podobě hlediště, sdělil ČTK.
"Jsem velmi rád, že jsme se s komisí shodli v pohledu na další budoucnost unikátního otáčivého hlediště. V tomto duchu nyní bude zadána soutěž architektonického řešení včetně zázemí pro diváky. Věřím, že už bude konec všem dohadům a spekulacím," řekl Staněk.
V ministerské komisi jsou kromě zástupců tohoto úřadu ještě reprezentanti měst České Budějovice a Český Krumlov, Národního památkového ústavu (NPÚ) a Jihočeského divadla. Komise také doporučila, aby NPÚ jako správce zámeckého areálu na základě žádosti Českých Budějovic prodloužil dobu nájmu pozemků a nebytových prostor nezbytných pro provoz divadelních představení na otáčivém hledišti do roku 2025. Otáčivé hlediště od jeho vzniku v roce 1958 provozuje Jihočeské divadlo, které zřizují Budějovice.
V roce 1960 prošlo hlediště první velkou rekonstrukcí, kdy se zároveň jeho kapacita zvýšila na 550 míst a dřívější pohánění lidskou silou nahradily elektromotory. Dnešní podobu hlediště získalo během rekonstrukce v letech 1989 až 1993, která dále zvýšila jeho kapacitu na současných 644 míst. Hledištěm prošlo za dobu jeho existence přes dva miliony diváků.
Zámek Český Krumlov je od počátku 90. let i se svými barokními zahradami zapsaný na seznam UNESCO. Od doby zápisu má ale UNESCO výhrady k točně. V noci poskytuje divákům jedinečné divadelní zážitky, ve dne, kdy je rozměrná stavba vidět, však v zahradě podle památkářů či některých architektů příliš zasahuje do její historické podoby. Často zaznívá, že UNESCO hrozí při neodstranění točny vyškrtnutím Krumlova ze seznamu světového dědictví. Jeho stanoviska mají však především charakter doporučení.