V Náměšti nad Oslavou otevřeli sokolovnu opravenou za více než 60 milionů Kč

Vložil
ČTK
05.01.2023 07:25
Náměšť nad Oslavou

Náměšť nad Oslavou - V Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku začne pro společenské a sportovní akce sloužit opravená sokolovna. Město do ní investovalo přes 60 milionů korun. První akcí bude v pátek ples pořádaný k 60. výročí založení Základní školy Husova. Vedle akcí pořádaných městským kulturním střediskem a spolky ve městě bude nadále sloužit i sokolům, jak to vyplývá ze smlouvy uzavřené při převodu sokolovny do majetku města. Při dnešním slavnostním otevření opravené budovy to řekl starosta Jan Kotačka (Spolupráce – aktivity).


"Zavázali jsme se, že Sokol po skončení rekonstrukce může sokolovnu dál využívat ke cvičení ve stejném rozsahu, v jakém ji využíval, když byla sokolovna Sokola," řekl Kotačka. Dohoda o bezúplatném užívání platí 25 let, poté budou mít sokolové možnost koupit si sokolovnu zpět s podmínkou, že dalších 25 let ji bude moci pro své aktivity využívat město. Kupní cena bude vycházet z hodnoty, kterou stavba měla v době bezúplatného převodu na město, podle Kotačky to jsou asi tři miliony korun. "Opravdu to bylo dělané s cílem nepoškodit vůbec nikoho a s cílem, že je nám jedno, jestli to vlastní Sokol nebo to vlastní město, ale musí vlastnit budovu, která je funkční a která slouží lidem," řekl Kotačka.

Rekonstrukce sokolovny začala v lednu 2021. Dodavatele dlouho připravované investice hrazené z rozpočtu města hledala Náměšť nad Oslovou opakovaně, podařilo se to až na pátý pokus. Stavebně byla sokolovna dokončená loni v listopadu, následovala instalace vybavení. Stavební práce stály 54 milionů korun. Dalších deset milionů radnice zaplatila za vybavení, jevištní či audiovizuální techniku nebo veřejné osvětlení a úpravu okolí sokolovny, která stojí nedaleko centra města.

Stavbu sokolovny vedl stavitel Antonín Kašpar z Mohelna. Pracovat se začalo v červnu 1924, o měsíc později byl na první hotové zdi umístěný i základní kámen, který je po rekonstrukci viditelný z vnitřního schodiště. Stavba stála 165.000 korun. Slavnostní otevření sokolovny se konalo v červenci 1925.

V 70. letech 20. století přibyla přístavba vstupu. Součástí rekonstrukce byla demolice přístavby, kterou nahradil nový vstup se suterénem určeným hlavně pro sociální zařízení. Architekti původně navrhovali moderní prosklenou přístavbu, která by kontrastovala s podobou sokolovny. Po dlouhých debatách zvítězila varianta přístavby v historizujícím slohu, kterou schválili zastupitelé i veřejnost.

Město vlastní sokolovnu od roku 2014, kdy se na jejím převodu dohodlo s ústředím Sokola i místní tělovýchovnou jednotou. "Byl to v té době jeden, dá se říct, z malých zázraků," hodnotí zpětně dohodu Kotačka. Všichni zúčastnění podle něho měli společný cíl - záchranu chátrající budovy, jež pro pětitisícové město představuje jediný větší kulturní sál, který má k dispozici. Sokolové na nákladnou opravu neměli prostředky, proto byla převedená na město, které se zavázalo ji opravit.

Sokolové dokázali z příspěvků dělat v sokolovně jen nejnutnější opravy. "Ale bylo jasné, že ta budova potřebuje radikální zásah. Na to Sokol neměl ani lidi, ani peníze. Proto se šlo na dohodu na 25 plus 25 let. Za nás je to naprosto v pořádku, povedlo se to opravit a bude to sloužit, to je super," řekl dnes ČTK starosta náměšťské Tělovýchovné jednoty Sokol Erik Hubcej. Sokolů je v Náměšti asi 160 včetně dětí. Sokolovnu využívají oddíly stepu a stolního tenisu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články