V opavské Bredě by mohlo vzniknout muzeum africké kultury

Zdroj
David Moravec
Vložil
ČTK
07.02.2020 14:55
Opava

Leopold Bauer


Opava – V chátrající památkově chráněné budově obchodního domu Breda v Opavě by mohlo v budoucnu vzniknout Muzeum africké kultury Joy Adamsové. Novinářům to dnes řekl poslanec a opavský zastupitel Pavel Juříček (ANO). Opavskou rodačku, spisovatelku, malířku a ochránkyni zvířat proslavila hlavně kniha Příběh Lvice Elsy. Město zváží koupi objektu, který je nyní součástí konkurzní podstaty likvidované firmy podnikatele Kamila Kolka. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) dnes v Opavě přislíbil, že stát by s nákladnou rekonstrukcí pomohl, pokud by budova patřila městu a našlo se pro ni smysluplné kulturní využití.


V době svého otevření v roce 1928 byla Breda největší obchodní dům v republice. Nyní je ale uzavřený a dlouhodobě chátrá. Konkurzní správce jej nabízí za 55 milionů korun. "Náklady na opravu odhadujeme na dalších 300 až 500 milionů korun," uvedl primátor Tomáš Navrátil (ANO). Právě proto město o koupi dosud vážně neuvažovalo.

To se nyní může změnit. "Pokud bude budova v majetku města a bude existovat studie na její využití v kulturní oblasti, třeba nějaké kulturní centrum, můžeme začít jednat vážně a najít masivní podporu, aby se projekt dostal do národního investičního plánu," uvedl Zaorálek.

Primátor uvedl, že město nyní nechá vypracovat studii na využití budovy, kterou pak předloží ministerstvu kultury. Podle Juříčka je nyní třeba udělat tři hlavní kroky. "Jedním z bodů je příprava projektu využitelnosti. Může to být třeba Muzeum africké kultury Joy Adamsové," uvedl. Dalšími pak jsou výkup majetku a zřízení nadace, do které by mohl stát, popřípadě soukromé subjekty, vkládat prostředky určené na rekonstrukci památkově chráněné stavby.

Kdysi slavný obchodní dům je už několik let uzavřený. Stavba z roku 1927, která vznikla přestavbou původního obchodního domu, chátrá. Firma Kamila Kolka, která ji vlastní, je v likvidaci. "Každý si může myslet, že za všechno může Kolek. Mě ale stav Bredy velmi trápí," řekl dnes ČTK podnikatel. Tvrdí, že se řadu let marně snažil dohodnout s firmou, která odkoupila jeho pohledávku za budovou. "Nebyla ochota, nakonec Breda skončila v konkurzu," řekl Kolek.

Původně správce konkurzní podstaty secesní památku nabízel městu. Radnice ale kupní cenu 55 milionů korun odmítla s odůvodněním, že je příliš vysoká, především s ohledem na to, že jsou nutné značné investice do objektu. Za uvedenou cenu se nakonec nenašel žádný zájemce. Objekt je dál na prodej.
0 komentářů
přidat komentář

Související články