Ve Stádlci se dnes po opravě otevřel unikátní řetězový most

Vložil
ČTK
28.11.2006 21:00
Praha


Stádlec (Táborsko) - Ve Stádlci na Táborsku se dnes po rekonstrukci slavnostně otevřel unikátní řetězový most, který je národní kulturní památkou. Oprava posledního empírového mostu v Evropě, jenž před vznikem Orlické přehrady spojoval břehy Vltavy v Podolsku, stála kraj 3,5 milionu korun.
    "Most pro dopravu v Jihočeském kraji žádný velký význam nemá, ale je to národní památka," řekl ČTK jihočeský hejtman Jan Zahradník. Připomněl, že v Čechách stojí pouze tři mosty, které jsou národní kulturní památkou - kromě stádleckého také Karlův most v Praze a kamenný most v Písku.
    "Most jako technická památka bude moct být pro naše mladé a pro všechny naše návštěvníky připomenutím toho, jak technicky zdatní byli naši předkové v  polovině 19. století," dodal hejtman. V 90 metrů dlouhé stavbě se nyní vyměnily smrkové mostovky za dubové, v příštím roce by měla Správa a údržba silnic Jihočeského kraje nechat vyspárovat kamenné prvky a sanovat kotevní bloky.
    "Přišli jsme se podívat jednak proto, že bydlíme ve Stádlci a zúčastnili jsme se prvního otvírání v roce 1975, jezdíme sem dost často a líbí se mi, že se to udržuje," řekl Miloslav Jírovec ze Stádlce.
    Visutý řetězový most, postavený českobudějovickou firmou Josefa Lanny v letech 1847 až 1848, původně spojoval břehy Vltavy v Podolsku na silnici z Tábora do Písku. Na počátku 60. let však musel ustoupit Orlické přehradě a po jeho rozebrání se pro něj začalo hledat náhradní místo. Ze 13 vytypovaných variant nakonec zvítězil krajinný reliéf u obce Stádlec na řece Lužnici, kde je podobný terén, jako byl u Orlíku. Náročná montáž mostu, jehož pobřežní pylony čítají na 2000 žulových kvádrů a zhruba stejný počet ocelových částí tvoří řetězovou konstrukci, skončila v roce 1975.
0 komentářů
přidat komentář

Související články