Praha - Výběr informací o možné stavbě nového fotbalového stadionu v Praze na Strahově (valná hromada FAČR dnes schválila Spartu jako vítěze soutěže o využití areálu na Strahově, kde Letenští chtějí postavit nový stadion):
- Fotbalová asociace ČR (FAČR) vyhlásila letos v únoru mezinárodní soutěž na využití areálu na Strahově s cílem postavit nejpozději do roku 2035 nový stadion nebo tréninkové centrum. Jedinou nabídku podala pražská Sparta. Výkonný výbor FAČR v dubnu posunul soutěž do druhého kola, ve kterém bude jednat se Spartou o podmínkách výstavby nového stadionu. Předseda FAČR Petr Fousek k tomu uvedl, že asociace se se Spartou takřka jistě domluví, vše ale musí posvětit 30. května valná hromada.
- Sparta dnes oznámila, že fotbalové asociaci nabízí za to, že bude moci na Strahově postavit novou arénu, nájem ve výši 1,7 miliardy korun. Částka by měla být vyplácena průběžně po dobu 30 let, přičemž první část ve výši 95 milionů by Sparta uhradila ihned po podpisu smlouvy.
- Valná hromada FAČR poté schválila Spartu jako vítěze soutěže o využití areálu na Strahově, kde Letenští chtějí postavit nový stadion.
- Sparta svůj zájem o strahovské pozemky dává najevo dlouhodobě, na velkém strahovském stadionu již má svoje tréninkové centrum. Výkonný výbor FAČR loni v červnu zahájil se Spartou jednání, klub nabídl na své náklady výstavbu nového stadionu, na němž by kromě něj hrála i reprezentace.
- Ředitel komerčního úseku Sparty Tomáš Křivda loni v květnu řekl, že klub bude muset v budoucnosti opustit stadion na Letné a přistoupit k výstavbě nového jinde v Praze. Uvedl, že hlavní variantou je Strahov, kde by Sparta chtěla vybudovat národní stadion s kapacitou přes 30.000 míst. Na Letné podle něj chybí místo, v němž by mohli zlepšovat služby pro návštěvníky stadionu a případně navyšovat kapacitu.
- Již v září 2021 generální ředitel Sparty František Čupr informoval, že Sparta nabídla FAČR vybudování národního fotbalového stadionu na místě současného stadionu Evžena Rošického. "Strahov jakožto místo českého sportu je i územním plánem určen jako místo pro sportoviště a je logickou volbou pro případnou výstavbu sportovního stadionu. I dopravní dostupnost strahovského kopce se má v příštích letech díky rozšíření městské dopravy výrazně zlepšit. V tuto chvíli mohu říct, že hlavní variantou je vybudování nového stadionu na Strahově," řekl tehdy Křivda.
- O plánech na výstavbu národního stadionu se hovoří už od fotbalového mistrovství Evropy v roce 1996. Pražští radní podpořili v roce 2003 výstavbu národního stadionu na Strahově na místě stadionu Evžena Rošického. Projekt tehdy počítal s moderní sportovní arénou pro 52.000 diváků, která měla vyrůst do roku 2009 nákladem 4,5 miliardy korun, a stadion byl zařazen i do projektu olympijské kandidatury Prahy. O rok později se mluvilo o případném přesunutí stadionu do blízkosti stanice metra Stodůlky v Praze 13, v dubnu 2006 nabídlo vedení městské části Praha 9 Českomoravskému fotbalovému svazu (ČMFS, předchůdce FAČR) pro vybudování stadionu lokalitu na místě bývalého ČKD Tesla v Kolbenově ulici ve Vysočanech. V květnu 2006 tehdejší premiér Jiří Paroubek (ČSSD) přislíbil, že stát podpoří miliardou korun na vybudování dopravní infrastruktury projekt na stavbu národního fotbalového stadionu s kapacitu nejméně 35.000 míst na Letné na místě stadionu Sparty.
- Proti stavbě národního fotbalového stadionu se v roce 2014 postavila koaliční vláda sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců, která projektu odmítla poskytnout finanční záruky a FAČR kvůli tomu vzdala snahu kandidovat na spolupořádání mistrovství Evropy v roce 2020 v Praze. Bývalý předseda FAČR Miroslav Pelta o rok později naznačil, že by národní stadion mohl vzniknout navýšením kapacity stadionu pražské Slavie v Edenu, ale i z této myšlenky sešlo.
- Multifunkční stadion Evžena Rošického byl postaven jako rezerva sokolského sletiště a otevřen v roce 1926. Původně měl kapacitu kolem 50.000 diváků, většinou stojících. Po roce 1970 byl stadion rekonstruován pro potřeby ME v atletice 1978 a jeho kapacita se snížila na zhruba 19.000 diváků, což jej stále řadí k největším stadionům v zemi. V minulosti na Strahově hrála fotbalová reprezentace, v letech 2000 až 2008 byl stadion domovským hřištěm fotbalového klubu Slavia Praha. Na stadionu hráli některé zápasy i Bohemians Praha, Bohemians 1905 a Kladno. FAČR, která je majitelem stadionu, rozhodla koncem roku 2022 kvůli vážným závadám na ocelové konstrukci o jeho uzavření. Stadion je pojmenován po atletovi a novináři Evženovi Rošickém, který byl zavražděn německými okupanty během 2. světové války.
- V souvislosti s plány na oživení sportovního areálu na Strahově chystá Praha stavbu nové tramvajové trati. Letos v dubnu město oznámilo, že spolu s dopravní podnikem (DPP) podá žádost o povolení a následně najde stavební firmu. Trať z Malovanky na Strahov by podle náměstka primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) měla být hotová nejpozději do roku 2027.
- Sparta v současnosti sídlí na Letné, její stadion s vyhřívaným trávníkem využívá i fotbalová reprezentace. Původní dřevěný stadion Sparty se stal dějištěm prvního zápasu již v roce 1917, postupem času ale přestal vyhovovat některým požadavkům a musel být přestavěn. Již v roce 1934 byla rozšířena kapacita stadionu z původních 30.000 na 45.000 diváků a o tři roky později byla vybudována zcela nová hlavní tribuna ze železobetonu. V letech 1967 až 1969 byl stadion zásadně přebudován, když byly stávající dřevěné tribuny nahrazeny železobetonovými konstrukcemi. Jeho kapacita se zmenšila na necelých 36.000 diváků. Další modernizace byla dokončena v roce 1994, od té doby dosahuje kapacita stadionu téměř 19.000 diváků.