Pořadatel
Galerie Jaroslava Fragnera

Místo konání
Betlémské náměstí 256/5, 110 00 Praha, Staré Město

Začátek
pá 16.6.2023 14:00

Konec
čt 31.8.2023 19:00

Vernisáž
čt 15.6.2023 19:00

Odkaz
www.facebook.com ...
Výstavy

Praha

Staré Město



Vložil
Tisková zpráva

zpět na článek
Galerie Jaroslava Fragnera uvede výstavu „Architektura jako práce" o pracovních podmínkách v architektuře „Drazí architekti..." projekt, který promlouvá k architektům*kám, má znovu co říct. Již potřetí kurátorka Karolína Plášková svolává k zamyšlení se nad pozicí architektů*ek ve společnosti a o jejich pracovních podmínkách. České vysoké učení technické v Praze coby majitel Galerie J. Fragnera vernisáží ve čtvrtek 15. 6. 2023 v 19:00 otevírá výstavu Architektura jako práce, která potrvá do 31. 8. 2023. Expozice a doprovodný program představí světové iniciativy a osobnosti, které se tématu věnují, a poukáže na hmatatelné úspěchy na poli zlepšování pracovních a životních podmínek u nás i v zahraničí. Přijďte do znovuotevřené galerie zjistit, zda je architektura posláním, nebo „jen" zaměstnáním. První výstava Galerie Jaroslava Fragnera pod vedením nové ředitelky Karolíny Pláškové s názvem „Architektura jako práce" se zaměřuje na nejisté pracovní a životní podmínky architektů*ek. Výstava je součástí dlouhodobého projektu „Drazí architekti...", kterým Karolína Plášková posledních několik let přináší témata role architektů*ek a etiky praxe do veřejné diskuze. Výstava o prekarizaci práce vznikla v rámci dramaturgického programu Prostor pro angažovanou architekturu pod hlavičkou Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně a na přelomu roku byla představena v Galerii Architektury Brno. V Praze bude výstava prezentována v prostorách Galerie Jaroslava Fragnera, kterou v roce 2020 zakoupilo České vysoké učení technické v Praze. „Chceme mluvit o realitě, se kterou se v architektuře běžně setkáváme, a ukázat, že v tom lidé pracující v architektuře nejsou sami. Podobné problémy pojmenovávají jednotlivci a organizace po celém světě a my si přejeme rozvinout diskuzi i u nás a nastínit možné cesty ven, které leží spíše v emancipaci než v bojích o více peněz," popisuje kurátorka Karolína Plášková.
Architekti*ky často prezentují agendu architektury jako hledání řešení současných světových problémů, aniž by se snažili*y nalézt řešení toxických podmínek, ve kterých architektura vzniká. Pokud se od nich očekává, že budou pracovat eticky, je nutné mluvit o samotné etice a kultuře v architektonických kancelářích a studiích. Problém ale často vzniká daleko dřív, studující na vysokých školách po celém světě se setkávají s narativem architektury jako životního poslání, které jim má často kompenzovat nepřijatelné prostředí a špatně placenou práci. Výstava Architektura jako práce nemá za cíl pouze popsat současnou kritickou situaci, prezentuje také iniciativy či úspěchy na poli zlepšování pracovních podmínek. Cílem je zvýšit povědomí a snad i přispět k diskuzi například o kolektivní organizaci práce, rovnováze mezi pracovním a soukromým životem, struktuře architektonických kanceláří (hierarchická vs. nehierarchická), spolcích a uskupeních zaměřujících se na stejné téma a uchopení tématu do vlastních rukou mladou generací, např. skrz sociální sítě. Navzdory zakořeněnému odporu k využívání kolektivní moci je snahou ukázat, že díky organizaci zdola a solidaritě lze dosáhnout hmatatelných úspěchů. Výstava by měla sloužit jako podklad pro komunitní setkávání, a řada témat tak bude diskutována v rámci doprovodného programu ve formě přednášek, workshopů či panelových diskusí podobně jako v Brně, kde se mohli návštěvníci/e potkat mimo jiné s Charlie Edmondsem, zakladatelem britské Future Architects Front, s Marisou Cortright, autorkou knihy „Can this be? Surely this cannot be?" Architectural Workers Organizing in Europe („Je to možné? To snad není možné?" Organizování pracujících v architektuře v Evropě) či s Angelikou Hinterbrandner, spoluzakladatelkou online magazínu a podcastu kontextur či platformy spaceforfuture.org.

kurátorka výstavy: Karolína Plášková
architektura výstavy: Karolína Munková, Eva Truncová
grafický design: Bára Růžičková
konzultace: Jan Kristek

otevírací doba: středa — neděle, 14:00 — 19:00
vstup zdarma
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.