Společnost Klinker Centrum, dovozce lícových cihel a cihlových obkladových pásků, nabízí svým zákazníkům velmi pestrou škálu produktů, vhodných nejen pro rodinné domy a průmyslové či historické stavby, ale také pro netradiční moderní objekty. Firma již přes dvacet let spolupracuje s řadou evropských cihelen, mezi nimiž bychom našli i rodinné podniky s dlouholetou tradicí.
Většina výrobků, jež má Klinker Centrum ve své nabídce, pochází z nizozemských, německých, belgických či polských cihelen, neboť právě v těchto zemích se nacházejí ložiska kvalitních surovin pro výrobu keramických produktů. Ty je možné si prohlédnout ve vzorkovnách v Kostelci nad Orlicí a Brandýse nad Labem, kde je skladem více než 25 tisíc metrů čtverečních pohledových materiálů. Své místo zde našly jak cihly ražené, jež mají jedinečnou strukturu a nepravidelně zvrásněný povrch, tak hladší cihly tažené. Díky odlišnému způsobu výroby mají oba typy cihel jiné vlastnosti a různé využití. Ražené cihly mají čtyři pohledové strany a ne zcela pravidelný tvar, oproti tomu tažené cihly – k nimž řadíme například klinker cihly – jsou pohledové ze tří stran, mají pravidelný rozměr a velmi nízkou nasákavost (do šesti procent).
Šancovky na opevnění, lícovky pro "supersoučasnou" tvorbu
K raženým cihlám patří mimo jiné i takzvané šancovky, jež se vyznačují větším formátem a typickou rustikální strukturou povrchu. Vyráběny jsou původní metodou a mají uplatnění především při rekonstrukcích fortifikačních staveb. Firma Klinker Centrum dodávala šancovky na obnovu řady pevností i jiných historických objektů, z nichž můžeme jmenovat třeba Terezín nebo Josefov.
Z novodobějších projektů stojí za zmínku fasáda s 3D efektem na objektu chráněného bydlení v Týništi nad Orlicí, jež bylo nedávno vybudováno ve spolupráci se stavební firmou STATING a architekty KARLÍNBLOK, nebo takzvaný supersoučasný prvek v Husově parku v Praze-Čakovicích od ateliéru Land05 a sochaře Matěje Hájka. Tímto prvkem je okrasná zeď z klinker cihel ČFPL.Melbourne, která má nejen zajímavou strukturu, ale díky speciálnímu nanonátěru také schopnost čistit vzduch (pomocí fotokatalýzy). Lícové cihly z Klinker Centra bychom našli také na fasádě rodinného domu v Českém Brodě od studia Sodomka Sodomková architekti. Cihly WDF.VB.Grijs Z.Z. v šedobéžové barvě byly vyskládány v netradičním rybinovém vzoru.
Trvanlivost lícových cihel můžeme obdivovat také na množství starších projektů, z nichž za zmínku stojí například Galerie Vaňkovka od studia Pelčák a Partner Architekti nebo Velký svět techniky od architekta Josefa Pleskota.
Od bílé po černou
Ne vždy je však možné lícové cihly použít, například z technických důvodů při rekonstrukcích. V takových případech je lze nahradit cihlovými obkladovými pásky, které mohou být vyráběny takzvaným tažením ze šnekového cihlářského lisu (v různých tloušťkách od 9 do 14 milimetrů), nebo řezáním z lícových cihel. Nejde tedy o napodobeniny, ale poctivý pálený produkt se stejnými vlastnostmi, jaké má cihla. Pásky lze použít v interiéru nebo v exteriéru v kombinaci s kontaktním zateplovacím systémem fasád. Ve srovnání s lícovými cihlami jde o jednodušší řešení a cenově dostupnější variantu.
V Klinker Centru nabízejí cihly i obkladové pásky v širokém spektru barevných provedení - od bílé až po černou. Různé barevnosti je dosaženo kombinací speciálních jílů, písků a technologií výpalu. Cihlový prvek je tak probarven v celé své hmotě a ani časem svou barevnost neztrácí. Novou generaci klinker pásků nabízí nejnovější digitální technologie, takzvaný HD Print, umožňující vytvořit na obkladech dokonalý design, přizpůsobený představám moderního člověka. HD Print dokáže splnit i ta nejnáročnější přání jak architektů, tak investorů.
Prodloužený formát
Pálené cihlové prvky z Klinker Centra jsou navíc stoprocentně přírodní, bez chemických přísad a barviv. Nejenže je lze dobře kombinovat například se dřevem, kamenem či klasickou omítkou, ale rovněž je možné vzájemně kombinovat i cihly různých barev. Buď je lze střídat a vytvořit tak efekt "melírované" plochy, nebo použít odlišnou barvu pro jednotlivé části fasády (pruhy, obrazce nebo i celé stěny) a tím docílit jejího členění. Kombinovat lze také odlišné velikosti a formáty cihel či obkladových pásků – aktuálně velmi populární je prodloužený formát v různých délkách od 36 do 49 centimetrů. Na fasádu lze rovněž použít různě barevné spárovací hmoty nebo malty a dosáhnout tak zajímavého kontrastu nebo naopak spáru sladit s barvou zdiva.