Podobu Rohanského a Libeňského ostrova v Praze navrhnou čtyři mezinárodní týmy

Vložil
ČTK
05.09.2022 17:35
Praha

M2AU s.r.o.

Zdroj: IPR Praha | Foto: Jan Malý

Praha - Budoucí podobu Rohanského a Libeňského ostrova v Praze navrhnou čtyři mezinárodní týmy složené z ateliérů z Belgie, Nizozemska a České republiky. Týmy vybrala porota soutěže, kterou na jaře vyhlásil Institut plánování a rozvoje (IPR) a pražský magistrát.Vítězný návrh bude znám v létě roku 2023, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí IPR Marek Vácha.


Cílem soutěžního dialogu je připravit plán rozvoje lokality a návrh nového parku Maniny. Na Rohanském ostrově plánuje město znovu vybudovat slepé rameno Vltavy, které bude součástí protipovodňové ochrany. Území Rohanského ostrova bylo až do první poloviny minulého století řečištěm, které bylo později zasypáno. Nově vzniklé plochy se využívaly k průmyslovým a skladovým účelům.

Do soutěžního dialogu k proměně území o 56 hektarech podél levého břehu pražského meandru se přihlásilo 13 týmů z celého světa. Porota z nich vybrala tým DELVA a perspektiv, tým LOLA, M2AU a CIE, tým OMGEVING_FISER_VRV_SINDLAR a sdružení New Park Maniny Consortium. Vybrané čtyři týmy budou v následujících měsících paralelně navrhovat budoucí podobu území od Hlávkova mostu po takzvané Libeňské kosy.

"Tři týmy pochází z Nizozemska a jeden z Belgie, všichni mají české partnery, s nimiž spolupracují. Belgie i Nizozemsko patří mezi architektonicky mimořádně vyspělé země, které kladou důraz na veřejný prostor a které mají velké zkušenosti s projekty na vodě. Věříme proto, že v návrzích přinesou inovativní řešení, jež ochrání Prahu před povodněmi a zároveň nabídne obyvatelům nové místo k rekreaci, sportu a odpočinku," uvedl náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (za TOP 09).

Porota u vybraných týmů ocenila především důraz na udržitelnost. Podle předsedy hodnoticí komise Petra Kučery si porotci všímali schopnosti soutěžících týmů navrhovat městský urbanismus v symbióze s přírodou.

Soutěž má podobu takzvaného soutěžního dialogu, při kterém se soutěžící setkávají na workshopech se zástupci městských a dalších institucí či vlastníků pozemků. Úvodní setkání vybraných týmů a zároveň mezinárodní konference bude 29. září.

Město nyní staví také lávku, která propojí Holešovice a Karlín přes ostrov Štvanice. Kromě karlínské strany se má úprav dočkat i druhý břeh Vltavy v Holešovicích, kde je v plánu rekonstrukce nábřeží a vznikne zde promenáda či nové přechody a bezbariérové zastávky. Město také zvažuje vybudování tzv. Rohanského mostu mezi Karlínem a Holešovicemi.
0 komentářů
přidat komentář

Související články