Sokolov - V sokolovském zámku se tento týden otevřela výstava věnovaná životu a tvorbě prvorepublikového židovského architekta Rudolfa Welse. Expozice sleduje několik generací české židovské rodiny, která přispěla k rozkvětu československé kultury a zanechala v kraji nesmazatelnou stopu. V Sokolově se Wels zasloužil o vznik Hornického domu, dvou škol a několika rodinných domů, řekl dnes ředitel sokolovského muzea Michael Rund.
Expozice popisuje období od seznámení Welsových rodičů do chvíle, kdy se o osudu předků dozvídají jeho potomci ve Velké Británii prostřednictvím utajeného rodinného archivu, který se za druhé světové války zázrakem zachoval. Welsovi si před transportem do koncentračního tábora uschovali u přátel krabici obsahující rodinné paměti, dopisy, fotografie, kresby a další dokumenty. Nejstarší syn Rudolfa Welse Tomáš, který uprchl do Británie, si po válce krabici vyzvedl, uložil ji do skříně a o životě v Československu nikdy nevyprávěl. Dokumenty pak objevily až jeho děti, které příběh rodiny zrekonstruovaly.
Putovní výstavu s názvem Není noci tak tmavé pořádá pobočka Paměti národa pro Karlovarský kraj ve spolupráci s Muzeem Sokolov. Poprvé se konala ve Winternitzově vile v Praze. Jejím autorem je David Vaughan. Britský novinář a spisovatel žijící od roku 1991 v Praze se zapojil do pátrání a pomohl Welsovým zjistit podrobnosti o životě rodiny. Na expozici se částečně podílel také ředitel sokolovského muzea Rund. Sokolovský historik se Welsovým životem a jeho tvorbou v Sokolově zabýval, napsal také knihu Po stopách Rudolfa Welse. K zakoupení je také na výstavě.
Wels na počátku 20. let pobýval v Karlových Varech. Postavil zde nové objekty proslavené sklářské firmy Moser. Pro tuto firmu také navrhoval nápojové soupravy a vázy s výtvarnými dekory. Navrhl také řadu karlovarských staveb. Mezi jeho nejzdařilejší práce patří budova nemocenské pojišťovny, dnes poliklinika, na náměstí Milady Horákové, lázeňský dům Bellevue a také budova Lázní VI., která už byla zbourána.
V Sokolově se architekt proslavil zejména stavbou Hornického domu. Ve 20. letech navrhl jeho exteriér i bohaté interiéry. Dům vznikl původně jako spolkový dům pro hornickou oblast. Ikonické je jeho průčelí s reliéfem s názvem Jeden den ze života horníka. S námětem přišel pravděpodobně již architekt Wels, protože reliéf je již zakreslen na jeho projektu z dubna 1923. Dodnes na fasádě hornického domu připomíná autora pamětní deska.
Sokolovské muzeum chystá i vernisáž, netradičně až později, 16. září. "Bude slavnostního rázu, protože nám potvrdil Colin Wels, jeden z vnuků Rudolfa Welse, že by měl dorazit. Bude tady i autor výstavy David Vaughan. Budeme to mít pojaté i jako komentovanou prohlídku výstavy," řekl Rund. Expozice je přístupná do 24. září.