Art deco ohromilo ve 20. letech svět, poprvé bylo představeno v Paříži

Vložil
ČTK
27.04.2025 12:30
Francie

Paříž

foto: @chriscook_photography
Paříž – Před 100 lety, 28. dubna 1925, byla v Paříži zahájena Mezinárodní výstava moderního dekorativního a průmyslo- vého umění (Exposition internationale des arts décoratifs et industriels modernes), na které byl poprvé před- staven nový dekorativní styl art deco. Art deco, což je zkratka z francouzského Art décoratif (dekorativní umění), je univerzální dekorativní styl, který je jakousi manýristickou fází secese, vytvářející plynulý přechod mezi secesí a funkcionalismem. Uplatňoval se přede- vším v módě, designu, nábytku, archi- tektuře, malbě či sochařství. K význam- ným pražským stavbám v tomto stylu patří například palác Adria.


Počátky uměleckému slohu art deco sahají do prvních let 20. století. Nese rysy mnoha směrů, především secese, kubismu a modernismu. Původně se styl, kombinující moderní styly s jemným řemeslným zpra- cováním a drahými materiály (eben, slonovina), prosazoval pro luxusní předměty určené bohatým vrstvám, dobová záliba ve všem moderním však rozhodla, že se nový styl prosadil v masovém měřítku a v mnoha oborech. Nový styl se prosadil nejen v architektuře, výtvarném umění, kde zvláštní postavení zaujal umělecký plakát, či módním průmyslu a šperkařství, ale ovlivnil například i výrobu automobilů či předmětů denní potřeby. Art deco se stalo stylem řady budov od mrakodrapů po mosty, kina i obytné domy, v novém stylu vznikaly zaoceánské parníky, vlaky, auta, autobusy, ale i nábytek a předměty pro domácnosti jako například rozhlasové přijímače a vysavače.

Rafinovaný styl užitého umění a architektury usilující o zkrášlení okolí člověka sice vznikl ve Francii, na úrodnou půdu padl i v tehdejším Československu. Rustikální prvky v raném českém art deco získaly ocenění i na Mezinárodní výstavě moderního dekorativního a průmyslového umění v Paříži v roce 1925. Za české art deco bývá také označován prvorepublikový národní styl, neboli rondokubismus (také obloučkový kubismus), ve kterém vznikla např. pražská Legiobanka. V novém stylu vznikaly v Československu mnohé bytové domy, školy, vily, ale i výstavní pavilony ale i novinové stánky.
0 komentářů
přidat komentář