Braunau am Inn – V hornorakouském městě Braunau am Inn dnes začala přestavba rodného domu nacistického diktátora Adolfa Hitlera. V domě má vzniknout policejní stanice nebo pobočka policejní akademie, v budoucnu se v ní mají konat školení o lidských právech pro policisty. Tyto plány vyvolaly kontro- verze. Stavba má svému novému účelu začít sloužit v prvním čtvrtletí roku 2026.
Rakouská vláda si dům po desetiletí pronajímala od jeho majitelky ve snaze zastavit krajně pravicovou turistiku. Do roku 2011 v něm působila pobočka organizace Lebenshilfe pomáhající lidem s mentálním hendikepem, od té doby je dům prázdný. V roce 2016 vláda přijala zákon, který jí umožnil dům zabavit výměnou za odškodné, a nemovitost je tak ve vlastnictví státu.
Agentura APA píše, že začátek přestavby se mnohokrát odkládal a čtyřnásobně vzrostly i očekávané náklady. Expertní komise ve zprávě z roku 2016 doporučila, aby se stavba používala k sociálně-charitativním nebo administrativním účelům. Navzdory doporučení odborníků radnice rozhodla, že před domem v nezměněné podobě zůstane pamětní kámen s nápisem "Za mír, svobodu a demokracii - už nikdy fašismus - miliony mrtvých varují".
Plány, aby budovu využívala policie, od začátku narážejí na kritiku. APA píše, že iniciativa Diskurs Hitlerhaus (Diskurz Hitlerův dům) společně s organizací Přátelé jeruzalémského památníku obětí holokaustu Jad Vašem navrhla, aby v domě byla nastálo výstava Spravedliví. Tato putovní expozice připomíná lidi, kteří během holokaustu pomáhali Židům. Mluvčí iniciativy Eveline Dollová řekla stanici Deutsche Welle, že přestavět Hitlerův rodný dům na policejní stanici má "katastrofální symbolický význam". Připomněla, že "policie v období nacismu hrála pochybnou roli".
Debata pokračovala letos v létě v souvislosti s filmovým dokumentem Wer hat Angst vor Braunau? (Kdo má strach z Braunau?) režiséra Güntera Schwaigera. Schwaiger poukazoval na novinovou zprávu z roku 1939, podle které si Hitler přál, aby v jeho rodném domě byly kanceláře vedení okresu, tedy aby se využíval k administrativním účelům. Schwaiger došel k závěru, že ministerstvo vnitra svým plány ohledně využití budovy plní Hitlerovo přání. "Přestavba na policejní stanici znamená naprosto špatný signál," cituje režiséra německý portál Focus.de. Jde podle něho o "facku obětem".
Oskar Deutsch, předseda vídeňské židovské obce, který byl členem expertní komise, řekl, že jde o policejní stanici "demokratického státu, jejímž úkolem je kromě jiného předcházet obnovení nacismu". Připustil, že by si dokázal představit i jiné využití domu.
Rakousko bylo v roce 1938 obsazeno nacistickým Německem a oficiální výklad anšlusu od roku 1945 dával přednost tvrzení, že alpská republika byla první obětí německé expanze. Rakousko však od 90. let začalo mluvit o své spoluvině na nacistických zločinech.