Praha – Štvanická lávka v Praze, pavilon péče o rodinu v nemocnici Pelhřimov nebo multifunkční sportovní hala Kapka ve Vsetíně získaly v letošním 31. ročníku soutěže Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství titul Stavba roku 2023. Výherce porota vybírala z 38 nominací.
Oceněním v podobě křišťálové lahve se může po dnešku pyšnit také bytový dům Oáza v Liberci, medicínské centrum Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni, kompetenční centrum společnosti Baumit v Brandýse nad Labem nebo lávka v Litomyšli. Porotce si ale získala také rekonstrukce kostela sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou, návštěvnické centrum rodinného pivovaru Bernard v Humpolci, stavební úpravy Červeného kostela v Olomouci, dostavba Nejvyššího kontrolního úřadu v Praze či rekonstrukce tramvajové vozovny Slovany v Plzni. Dalším oceněným projektem bylo centrum současného umění Epo1 v Trutnově.
Na Štvanické lávce v Praze spojující Holešovice s Karlínem porotci ocenili trvanlivost konstrukce, která je podle nich oproti standardu více než dvojnásobná. V případě pavilonu péče o rodinu v Pelhřimově to pak byl například povrch fasády, který se pod dopadem slunečních paprsků proměňuje. Centrum současného umění Epo1 v Trutnově se porotcům zalíbilo díky jeho geniu loci, který vychází z původně průmyslového rázu projektu.
Při dnešním slavnostním večeru bylo předáno také množství zvláštních cen, a to například od ministerstva pro místní rozvoj (MMR) nebo ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Za MMR ji získala výstavba nového univerzitního kampusu v Ostravě na Černé louce, za MPO pak městský okruh Křimická na Karlovarsku a administrativní budova Kloboucká lesní ve Zlínském kraji.
V porotě tento rok zasedl architekt Jan Vrana, architektka Martina Hovořáková ze Vsetína, profesor Zdeněk Jiran, inženýrka Renata Zdařilová a docent Jan Pašek. Osobně navštívili všech 110 přihlášených staveb v Česku, trvalo jim to 15 dní a celkem na cestě urazili 6531 kilometrů, zaznělo dnes při slavnostním udílení cen. Ze zahraničí byly do soutěže přihlášeny dvě stavby.