Trutnovská radnice právě dokončuje zadání na otevřenou urbanisticko-kraji- nářskou projektovou soutěž o návrh studie regenerace sídliště Zelená Louka. Výsledek by měl být znám do konce listopadu.
Na začátku srpna zveřejní město Trutnov soutěž s názvem Revitalizace sídliště Zelená Louka v Trutnově. Cílem je získat co nejkvalitnější návrh na urbanisticko-krajinářské řešení trutnovského největšího sídliště. Podklady vychází z rozsáhlého průzkumu veřejnosti, který radnice provedla v roce 2022 a jehož výsledky jasně identifikovaly problémy, které je třeba vyřešit. „Plánovaná regenerace Zelené Louky bude s ohledem na rozsah celého území probíhat řadu let a podílet se na ní bude více projekčních týmů. Aby byl výsledek jednotný, aby nedocházelo v rámci jednotlivých projektů ke zbytečnému dublování funkcí nebo k jejich úplnému opominutí, potřebujeme koncepční dokumenty, které nastaví úkoly, jež je třeba v dané části řešit, a také sjednocující prvky, které je třeba použít. Těmito dokumenty bude územní studie a manuál základních principů. Současně je třeba zajistit dlouhodobou akceptovatelnost a také kredibilitu těchto dokumentů. Proto jsme se rozhodli vypsat otevřenou urbanisticko-krajinářskou soutěž s transparentním způsobem hodnocení návrhů a nezávislými odborníky v porotě,“ vysvětluje Michal Rosa, starosta města Trutnova.
Jednokolová soutěž se týká veřejného prostranství, to znamená, že se neprojektují stavby. Úkolem územní studie bude především řešení všech druhů dopravy a parkování. Důležitá bude také práce se zelení s důrazem na zvýšení její kvality, lepší využití vnitrobloků a práce s dešťovou vodou. Radnice očekává také inovativní nápady, jejichž cílem bude zlepšení kvality života pro všechny generace obyvatel. Manuál základních principů užití urbanistické studie pak definuje jednotlivé detaily, například vhodné typy dlažby, mobiliáře a výsadeb.
V porotě soutěže usednou dva zástupci za město – starosta Ing. arch. Michal Rosa a místostarosta Mgr. Tomáš Eichler, a tři nezávislí zástupci z řad odborné veřejnosti – Ing. arch. Josef Smutný, krajinářka Ing. Jana Pyšková a Ing. arch. Vratislav Ansorge. Porota bude mít navíc k ruce tzv. přizvané odborníky soutěže, a to z oblasti dopravy, inženýrský sítí a výzkumu veřejného prostoru.
Celkové náklady na soutěž budou zhruba 3,6 milionu Kč a pokryjí pořízení studie a manuálu, odměny soutěžícím, porotě a také přizvaným odborníkům soutěže. Výsledky by měly být známy během listopadu.
Zájemci o soutěž se více informací dozví po jejím vyhlášení na stránce: zakazky.trutnov.cz