Vodní kostka dva roky od pekingské olympiády

Publisher
Petr Šmídek
06.09.2010 09:45
PTW Architects

Většina pompézních akcí jako olympijské hry nebo světové výstavy se po svém jepičím životě potýkají s otázkou, čemu budou dále sloužit. Řada pavilonů je rozebrána, některé zcela změní funkci a jen málokterá stavba dokáže bez úprav sloužit svému původnímu účelu. S tímito otázkami se musel potýkat také pekingský olympijský areál, který hostil sportovní hry s největším počtem nej.
Národní stadion v Pekingu, jemuž se díky propletené ocelové konstrukci přezdívá 'Ptačí hnízdo' (Bird's Nest), by se měl podle Jacquese Herzoga, jednoho z trojice autorů, stát 'hnízdem lásky' (Love Nest), kde se budou odehrávat v Asii tolik populární hromadné svatby, což jistě myslel se stejnou dávkou nadsázky, jako když popisoval, z čeho má být složen parfém navržený jeho basilejskou kanceláří.
Vedle 'Ptačího hnízda' se dalším ze  symbolů letních olympijských her v Pekingu stalo Národní plavecké centrum, které získalo přezdívku “Vodní kostka“ (Water Cube / [H2O]³). Původní návrh pochází od Chris Bosse z PTW Architects, jemuž s ojedinělou konstrukcí vypomohli inženýři z australské pobočky Arup.
Do bazénu, kde Michael Phelps získal osm zlatých medailí a padlo dvacet světových rekordů, se na konci letošního července po desetiměsíční přestavbě za 200 milionů yuanů (570 mil. CZK) nahrnuly tisíce zábavychtivých Číňanů, kteří si mohou dovolit vstupné představující 200 yuanů (600 CZK), což je pětina zdejší průměrné mzdy.
Autorem přestavby olympijských bazénů je kanadské designérské studio Forrec. Nyní se může Peking pochlubit dalším nej: zábavní centrum o rozloze 13000 m² nese název Happy Magic Water Park a je největší v celé Asii.
0 comments
add comment

Related articles