Praha - Historickým městem roku 2019 je Štramberk v Moravskoslezském kraji. Cenu udílenou za nejlepší péči o památky a odměnu milion korun na další péči o kulturní dědictví dnes v Praze převzala starostka města Andrea Hlávková. V minulých letech byla ve Štramberku obnovena Jaroňkova útulna v areálu hradu Trúba a kostel sv. Jana Nepomuckého.
Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj, která oceňují nejlepší uplatnění dotací z Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. V programu se na opravy sdružují peníze státní, obecní i od vlastníka. Štramberk byl ve finále soutěže již dvakrát.
"Ještě nevíme, na co peníze použijeme, ale máme na našem území téměř 100 památek, takže určitě najdeme ten nejvhodnější objekt, kam je investovat," řekla ČTK starostka Štramberka. "Myslím, že jsme cenu dostali za dlouhodobou péči o naše památky. Za celou dobu, co se hlásíme do tohoto programu, jsme do památek dali 60 milionů korun, což si myslím, že je úctyhodná částka na město, které má zhruba 3500 obyvatel," doplnila. Štramberk se do programu hlásí od jeho vzniku v roce 1993.
Ze 14 letošních finalistů a krajských vítězů dostala Cenu ministryně pro místní rozvoj města Nový Bor v Libereckém kraji a Soběslav z Jihočeského kraje. Dostávají odměnu 100.000 korun stejně jako všichni krajští vítězové.
Soběslav má na svém území 27 kulturních památek, podle sdružení se mu třeba podařilo spojit obnovu historické a moderní architektury při obnově hradu a vestavbě knihovny, revitalizovalo se hlavní náměstí. V roce 2019 obdrželo město v programu 1,615 milionu korun, které využilo na obnovu dvou kulturních památek. Nový Bor, který žije sklářskou tradicí, má 50 památek. V roce 2019 opravil s pomocí 1,47 milionu korun z ministerského programu čtyři kulturní památky.
Městská památková rezervace Štramberk má na svém území 98 kulturních památek. Podle pořádajícího sdružení se rezervace opravuje dlouhodobě a systematicky. Do opravených dřevěnic se vracejí lidé, čímž se navíc daří zlepšovat demografickou skladbu místa.
V roce 2019 byly v rámci programu, za který se udílí titul Historické město, obnoveny tři kulturní památky s výší finanční podpory ministerstva kultury 2,185 milionu korun. Kč. Příspěvek města vlastníkům památek loni byl 386.354 korun a podíl vlastníků včetně města v případě, že je vlastníkem památky, byl přes 1,8 milionu korun. Město spravuje vlastní fond na obnovu nepamátkových objektů na území rezervace.
V ČR je na 40.000 nemovitých památek a po čtyřech desítkách rezervací a zón. Ve zmíněném programu od roku 1993 rozdělil stát přibližně 5,4 miliardy korun a opraveno bylo 17.203 památek. Celková cena obnovy s příspěvky měst a dalších subjektů je 13,8 miliardy korun.