Historickým městem roku 2022 se stalo Vysoké Mýto

Publisher
ČTK
18.04.2023 19:00
Czech Republic

Prague

Praha - Historickým městem roku 2022 se dnes stalo Vysoké Mýto z Pardubického kraje. Cena je odměnou za nejlepší využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury (MK). Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky převzal v kostele Pražská křižovatka starosta města František Jiraský.


Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj, která oceňují nejlepší uplatnění dotací z programu MK regenerace městských památkových rezervací a zón. V programu se na opravy sdružují peníze státní, obecní i od vlastníka. Titul Historické město roku se každoročně vyhlašuje u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel, který připadá na 18. dubna.

"Jsem rád, že snaha samosprávy i majitelů objektů byla oceněna, usilovali jsme o ni několik let," uvedl při přebírání ceny starosta vítězného města. Připomněl, že památky se musejí nejen opravovat, ale že je také třeba, aby žily. "Myslím, že ve Vysokém Mýtě se nám daří naplňovat historické město životem," uvedl.

"Všem těm, kteří se podílejí na tom , že naše památková zóna žije, bych chtěl poděkovat," dodal. Na dotaz, zda mají ve městě rozmyšleno, kam získaný milion korun investují, odpověděl, že město by bylo schopné na péči o památky uplatnit milionů i deset. "Ale napadlo nás cestou sem, že pokud by to vyšlo, uděláme novou fasádu na našem Šemberově divadle," doplnil.

Historické jádro Vysokého Mýta je od roku 1990 chráněno jako městská památková zóna, dnes je na jejím území 34 památek. Důvodem jejího zřízení byla ochrana středověkého urbanistického rozvrhu města s centrálním čtverhranným náměstím a pravoúhlou sítí ulic se zbytky hradebního systému a vnitřní staré zástavby. K dochování pozůstatků městského opevnění přispělo úsilí vysokomýtských obrozenců v čele s Aloisem Vojtěchem Šemberou. Nejvýraznějšími pozůstatky městského opevnění jsou věže Pražské, Litomyšlské a Choceňské brány, severozápadní věž městského opevnění zvaná od úpravy na vodárnu v 18. století jako Vodárenská bašta a Klášterská bašta stojící poblíž lokality, kde stával minoritský klášter zničený za husitských válek.

Loni město čerpalo z programu regenerace 1,06 milionu korun. Opravilo hlavní vstupní prostor do své památkové zóny, který zahrnuje velkou věž Pražské brány, Šemberovo divadlo a sousedící Havlíčkovy sady. Opravy tří zmíněných památek přišly na více než 65 milionů korun.

Krajskými vítězi soutěže o titul Historické město roku 2022 byly vedle hlavního vítěze ještě České Budějovice, Horažďovice, Cheb, Jablonec nad Nisou, Jemnice, Jičín, Kolín, Lomnice, Praha 1, Příbor, Šternberk, Valašské Meziříčí a Žatec. Každé město získalo odměnu 100.000 korun. Svou cenu a odměnu ve stejné výši udělilo ještě ministerstvo pro místní rozvoj městům Valašské Meziříčí a Žatec.

U příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel udělil dnes ministr kultury Martin Baxa (ODS) Cenu za památkovou péči Kamile Matouškové. Stála mimo jiné u zrodu ministerského programu, za jehož plnění jsou držitelé titulu Historické město roku oceňováni.

V ČR je na 40.000 nemovitých památek a na 40 památkových rezervací a zón. Program regenerace městských památkových rezervací a zón je druhým nejdéle fungujícím programem ministerstva kultury v památkové péči. Za dobu své existence od roku 1993 jeho prostřednictvím úřad podpořil obnovu 18.700 kulturních památek sumou přes 5,86 miliardy korun. Cena všech těchto obnov s penězi dalších subjektů přesáhla 15 miliard korun.
0 comments
add comment

Related articles