Pardubice - Pardubický kraj se na přelomu roku stane vlastníkem části automatických mlýnů. V památkově chráněné stavbě od Josefa Gočára bude galerie. Stavební práce a úpravy začnou v Pardubicích na sklonku příštího roku. ČTK to řekl náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL).
"Někdy na přelomu roku se po zápisu do katastru nemovitosti staneme vlastníkem budovy," uvedl Línek.
Hejtmanství koupilo na jaře památkově chráněnou část od soukromých vlastníků za 22,5 milionu korun. Za celý areál zaplatili manželé Smetanovi v roce 2016 přibližně stejnou částku. Kraj rovněž přispěje majitelům na úpravy vstupního parteru i vnitřního nádvoří areálu dotací 13,5 milionu korun.
V několikapatrové hlavní budově bývalého mlýna bude nová krajská galerie s prostory pro expozice, sálem a ateliéry. Výtahy zpřístupní všechna patra včetně střešní terasy. V přízemí bude vstupní hala s návštěvnickým centrem. Přes Chrudimku ke galerii povede nově zbudovaná lávka.
Během letošního roku bude kraj vybere projekční firmu, požádá o stavební povolení a dokončí žádost o evropské dotace. Celkové náklady určil prozatím projekt na 200 milionů korun. "Dotace je zatím kolem 80 milionů korun. Požádali jsme o její zvýšení," řekl Línek.
Místo bývalého skladu mouky zase postaví město Pardubice centrální polytechnické dílny. Za projekt a stavbu zaplatí majitelům 14 milionů korun. Nová stavba bude stát 140 milionů korun, polovinu nákladů by měla pokrýt dotace ze stejného zdroje, ze kterého by měl dostat peníze Pardubický kraj.
Zakázku projektovat mlýny dostal Gočár od bratrů Winternitzových. První část se stavěla v letech 1909 až 1911. Silo vzniklo ve 20. letech, se starší částí ho spojuje přemostění. V druhé polovině minulého století levé nábřežní křídlo prodloužila čtyřpatrová přístavba, v areálu vznikly i další budovy. Od roku 2014 jsou mlýny národní kulturní památkou. Výroba v nich skončila o rok dřív.