Praha - Poctu České komory architektů (ČKA) za rok 2022 dostane architekt Petr Hlaváček. Oceněním vzdává komora od roku 2000 hold význačným osobnostem v architektuře. Slavnostní předání se uskuteční na nominačním večeru České ceny za architekturu 27. června 2023. ČTK to dnes sdělila mluvčí komory Tereza Zemanová. Hlaváček je v současnosti náměstkem pražského primátora pro územní a strategický rozvoj za hnutí STAN.
Porota se shodla na udělení ocenění Hlaváčkovi jednomyslně, a to proto, že "dlouhodobě, soustavně a s velikým osobním nasazením vytváří podmínky pro vznik kvalitního urbanismu i architektury, a tedy stavební kultury v Praze a skrze její příklad a vliv hlavního města i v celé naší zemi".
Porotci vyzdvihli, že se v pozicích nejprve ředitele Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) a posléze prvního náměstka pražského primátora pro oblast územního rozvoje a územního plánu "zasadil o to, že urbanismus, architektura a město se staly opět tématy politické diskuse a ta se stala diskusí o kultuře a s kulturou". Hlaváček přispěl ke vzniku IPR a "po politických tlacích na něj ke stabilizaci jeho pozice a významu, což se vztahuje rovněž na Pražské stavební předpisy", konstatovala porota.
Petr Hlaváček je architekt a urbanista. Od roku 2018 působí na pražském magistrátu jako náměstek pro územní a strategický rozvoj. Architekturu absolvoval na Českém vysokém učení technickém v Praze (ČVUT) a v roce 1991 založil s Hanou Seho-Münzovou ateliér R.U.A. Dnes kancelář vede pod názvem Architekti Headhand. Od roku 1990 s přestávkami působí jako pedagog na ČVUT v Praze, kde několik let zastával také funkci proděkana pro rozvoj. S manželkou Magdalenou Hlaváčkovou zde pět let vedl ateliér pro studenty prvního ročníku. Na Fakultě architektury ČVUT se věnuje také workshopu City Development zaměřenému na vztahy mezi architekty, developery a klienty.
V letech 2015 až 2016 byl ředitelem IPR, od roku 2018 je zastupitelem hlavního města Prahy, od počátku roku 2023 coby náměstek pražského primátora pro územní a strategický rozvoj za hnutí STAN pokračuje v rozjetých projektech. Ve své architektonické činnosti se zabývá jak celkem, urbanistickou koncepcí a vytvářením a definováním veřejného prostoru, tak detaily s důrazem na kvalitu a potřeby celku. Při práci pro město toto využívá a klade důraz především na dohodu v území. Bere město jako komplexní mechanismus, stroj, ve kterém všechny součástky musí pracovat pro celek, uvedla komora.
Mezi laureáty Pocty ČKA patří mimo jiné Eva Jiřičná, Martin Rajniš, Věra Machoninová, Rostislav Švácha, Emil Přikryl, Alena Šrámková, Miroslav Masák nebo Karel Hubáček. In memoriam cenu dostali Bohuslav Fuchs, Karel Prager, Vít Obrtel, Otto Rothmayer, Zdeněk Vávra nebo Ladislav Žák.