SEFO bude mít do dvou let projekt pro stavební povolení

Publisher
ČTK
11.01.2024 18:35
Czech Republic

Olomouc

Šépka architekti


Olomouc - Dlouho plánovaná stavba budovy Středoevropského fóra Olomouc (SEFO) by měla mít do dvou let projekt pro stavební povolení a prováděcí dokumentaci. Zástupci Muzea umění Olomouc (MUO) dnes podepsali smlouvu s vítězem tendru na generálního projektanta stavby SEFO a rekonstrukci budovy MUO, projekční práce provede firma Šépka architekti. Podle zástupců MUO jde o milník pro samotnou výstavbu SEFO, která bude prezentovat středoevropské výtvarné umění, řekli dnes novinářům zástupci muzea. Na stavbu vláda v roce 2019 uvolnila 593 milionů korun.


Novostavba SEFO bude stát v proluce v Denisově ulici a propojí se s dosavadní budovou Muzea moderního umění. Bude sloužit nejen jako výstavní prostor, ale z nevyhovujících podmínek se do ní přestěhují knihovna, studovna či archiv a vzniknou zde depozitáře pro umělecké sbírky. "Projekt SEFO však není jen o architektuře nového objektu, ale také o bohaté a pestré obsahové náplni, která představí středoevropskou kulturu 20. a 21. století," uvedl ředitel MUO Ondřej Zatloukal. Podle zástupců muzea jde o jeden z nejkomplexnějších projektů české kulturní scény za dlouhá desetiletí.

Definitivní rozhodnutí postavit SEFO podle původního návrhu architekta Jana Šépky oznámil v roce 2020 tehdejší ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Podporu má i u současného ministra Martina Baxy (ODS), ten dnes projekt označil za zásadní. "Myslím si, že SEFO naplňuje jednu z důležitých věcí, aby česká kultura překročila geografické hranice naší země a prezentovala se v širším mezinárodním kontextu," uvedl Baxa.

Projekční práce zahrnující projekt pro stavební povolení a prováděcí dokumentaci, která bude sloužit pro výběr dodavatele stavby, potrvají zhruba dva roky. "Uvažujeme, že stavba bude vytištěná 3D tiskem z vysokopevnostního betonu UHPC, což by nám umožnilo obejít se bez bednění. Tuto technologii jsme si ověřovali během uplynulých dvou let a ohledně pevnosti a dalších vlastností nám umožní vytvarovat objekt podle našich ideálních představ," uvedl Jan Šépka, jehož firma vyšla vítězně z otevřeného výběrového řízení na projekční práce. Doplnil, že celý objekt bude navržen jako nízkoenergetický.

Architekt Šépka navrhl proluku v Denisově ulici na území městské památkové rezervace, kde stávalo pět samostatných domů, zaplnit betonovou budovou futuristického vzezření již v roce 2009. Právě netradiční podoba stavby budí již léta u veřejnosti rozporuplné reakce. V září 2020 tento návrh po dlouhých debatách posvětil ministr Zaorálek. Podle ředitele muzea rozhodly důvody pragmatické, ideové a koncepční.

Zakládací listinu SEFO podepsali ministři kultury zemí V4 v roce 2008. O rok později vzniklo stejnojmenné vědecko-výzkumné pracoviště v Muzeu umění Olomouc. V roce 2019 česká vláda zařadila SEFO do programu Péče o národní kulturní dědictví a vyčlenila na jeho stavbu téměř 600 milionů korun.
8 comments
add comment
Subject
Author
Date
projekt za kolik ?
Barbora Lišková
13.01.24 02:50
za velmi moc
Karel Kopic
14.01.24 04:04
SEFO - autorská korekce
Martin Hurin
14.01.24 10:36
show all comments

Related articles