Praha - Do konce března by měla být zkolaudována budova Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, která se dva roky opravovala. Slavnostní otevření s několika výstavami, které představí sbírky i výsledky práce muzejníků během rekonstrukce, se plánuje na listopad. Ještě než se budova zaplní expozicemi, chce ji ředitelka muzea Helena Koenigsmarková ukázat veřejnosti prázdnou, což by se mělo stát v květnu a červnu. "Je to jedinečné vidět unikátní architekturu a výzdobu Josefa Schulze v plné kráse," řekla při prohlídce muzea ČTK.
Nyní se stavba postupně předává. Všechny technické prvky jsou nové, od vytápění, odpadů, výtahů až po zcela nově zabudovanou klimatizací výstavních sálů, uvedla ředitelka.
Muzeum má na letošní rok naplánováno šest výstav, pokud získá očekávané peníze od zřizovatele. První by měla ukázat historii muzea a jeho rekonstrukci. Na otevření budovy v listopadu se počítá s přehlídkami, které se budou věnovat sklu, designu, mistrovským dílům ze sbírek UPM, tapiseriím a bytové kultuře v panelových domech v někdejším Československu. Na leden 2018 plánuje výstavu fotografií Josefa Koudelky, který část svého díla v muzeu uložil s úmyslem je postupně do jeho sbírek věnovat.
Kdo do muzea chodil před rekonstrukcí, pozná změnu hned při vstupu hlavním vchodem - celé schodiště, kamenné prvky, kovové stojany osvětlení i nástěnné malby dostaly podobu z doby vzniku muzea. Přijít bude možné nově přes zahradu z boku budovy, zejména pro ty, pro něž je výstup schodištěm náročný či nemožný.
Rekonstrukcí muzeum získalo téměř 2200 metrů čtverečních pro stálé expozice a přes 600 metrů čtverečních pro výstavy, což je dvaapůlkrát víc než do roku 2014. Autorem projektu je architekt Tomáš Šantavý. Větší prostor bude mít muzejní prodejna, stejně jako kavárna.
Budova ve stylu italské renesance vznikla podle Schulzova návrhu v letech 1897 až 1899. V rozsáhlých sbírkách opatruje sklo, porcelán a keramiku, užitou grafiku, fotografii, plakáty, práce z drahých i prostých kovů, šperky, odívání, tapiserie, hodiny, nábytek, ale i předměty z umělé hmoty. Již před lety ale budova přestávala kapacitně stačit a potřebovala rekonstrukci - její podmínkou bylo získání depozitáře. Na něj i na rekonstrukci muzeum čekalo 15 let. Centrální depozitář v Praze Stodůlkách se otevřel loni.
Oprava hlavní budovy i depozitář se financují z vládního Programu péče o národní kulturní poklad. Rekonstrukce muzea patří v resortu kultury k těm levnějším. Ze soutěže vzešla cena 266 milionů bez DPH, která byla včetně vnitřního vybavení a která se podle ředitelky dodrží. Stavba a vybavení depozitáře stály 315 milionů korun.
"Po kolaudaci se začnou stěhovat zpět zaměstnanci, kteří zde budou trvale působit, tedy management muzea, ekonomické oddělení a prezentace sbírek," uvedla ředitelka, která v čele muzea stojí od roku 1990 a projekt "více prostoru sbírkám" podle svých slov sleduje od roku 1995. Jako první se začne zpět stěhovat knihovna včetně skladů, neboť si zachovává vzácnou prezenční výpůjční službu, tedy to, že uživatel nemusí až na výjimky o knihu žádat předem, ale dostane ji hned.