V Luhačovicích skončila rekonstrukce tamní lázeňské kolonády

Luhačovice – V Luhačovicích na Zlínsku skončila rekonstrukce tamní lázeňské kolonády. Práce začaly loni v září, vyžádaly si 115,6 milionu korun, z toho evropská dotace činila 98,4 milionu korun, zbytek uhradila společnost Lázně Luhačovice. Kolonáda dlouhá 126 metrů a přilehlá hala Vincentka, jejíž obnova skončila letos v srpnu, patří mezi kulturní památky. Veřejnosti se kolonáda otevře ve středu odpoledne v 15:00, program završí v 17:30 ohňostroj. Kolonáda se obnovou vrátila ke svému původnímu vzhledu, přibyly také nové prvky, řekl dnes ČTK generální ředitel lázní Eduard Bláha.


"Hodnota je ve znovunalezení původní identity této úžasné stavby, která se trochu během 70 let ať už různými zásahy, omezenou péčí nebo nějakým nedotažením, začínala vytrácet a stavba chřadla, někde byla možná až v havarijním stavu," uvedl Bláha.

Při rekonstrukci byla obnovena atria, která byla dříve nepřístupná, obnovilo se prosklení, kolonáda se prosvětlila díky světlíkům, rekonstruováno bylo osvětlení a mozaiková dlažba. Ve středu kolonády byl obnoven pramen, dříve tam lidé mohli pít pramen Amandka, nyní je tam přivedena Vincentka. "V opěrné zdi jsme našli původní studnu Vincentky, obnovili jsme ji, vybavili dokumentací. Stává se z toho další informační zastávka při prohlídce stavby," uvedl ředitel.

Pozdně funkcionalistický komplex je dílem brněnského architekta Oskara Pořísky (1897 až 1982). Tvoří jej hala Vincentka a Velká a Malá kolonáda. Stavby vznikly na jižní straně lázeňského náměstí mezi lety 1947 až 1951.

V atriích nyní vznikly odpočinkové zóny, kde budou zahrádky ke gastronomickým provozům, které dříve na kolonádě nebyly. Fungovat tam bude creperie a vinotéka s tapas barem. Obchody, které byly na kolonádě již dříve, se podle Bláhy přeorientují z prodeje drobných suvenýrů na hodnotnější věcí. Do všech obchodů jsou již vybráni nájemci, kteří provozy začnou přebírat v prosinci a postupně je budou vybavovat. "Plán je, že chceme, aby kolonáda byla v plné kráse na otevírání pramenů v květnu příštího roku," uvedl ředitel. Na kolonádě přibylo i informační centrum.

Luhačovice dříve neuspěly se zapsáním lázní na seznam kulturního dědictví UNESCO, mohly však čerpat dotace na obnovu. Lázně plánují ještě revitalizaci areálu Vodoléčebného ústavu a Říčních a slunečních lázní. Podle Bláhy by se Luhačovice měly o zápis na seznam UNESCO v budoucnu opět pokusit.
0 comments
add comment

Related articles