Vránův mlýn v Břeclavi půjde k zemi, majitel vystaví podobně velké budovy

Publisher
ČTK
02.03.2022 19:25
Czech Republic

Břeclav

Břeclav – Budova Vránova mlýna nedaleko centra Břeclavi, půjde ještě letos k zemi. Minulý majitel jej nechal chátrat a budova je natolik zničená, že je nutné ji strhnout, řekl novinářům Josef Anovčín, výkonný ředitel Stavební firmy Plus, která nedávno budovu koupila.


"Po zjištění aktuální stavu budovy se ukázalo, že je naprosto nepoužitelná. Plánujeme ji tedy zcela odstranit, nová stavba by ale měla zachovat hmotu někdejšího mlýna, pohled ze silnice by měl zůstat prakticky stejný," uvedl Anovčín.

Ač by demolice budov, které jsou v havarijním stavu, měla být hotova do tří až čtyř měsíců, nová výstavba hned nezačne. "Chceme si dát dostatek času na přípravu studie, počítáme s ní tedy do devíti měsíců. Do roka a půl pak počítáme s projektovou dokumentací a věříme, že při síle naší stavební firmy by do tří let mohlo být hotovo," řekl Jiří Šetina z oddělení projekce a developmentu stavební firmy.

Budova chátrá už desítky let. Město se snažilo s minulým majitelem jednat i o odkupu starého mlýna, nepodařilo se ale dohodnout na ceně. Po urgencích minulý majitel chátrající areál oplotil, léta už v něm ale nocují bezdomovci. I s nimi se musel nový majitel vypořádat.

"Na místě byli lidé ze sociálního odboru a zjistili, že tam pobývají dva lidé. Nový vlastník je vyrozuměl o tom, že budovy jsou určeny k demolici a budou je muset opustit. Nabízeli jsme jim i pomoc při hledání ubytování, ale tu nechtěli využít," uvedl místostarosta Břeclavi Jakub Matuška (Mladí a neklidní).

Stavební společnost Plus v současnosti předpokládá, že by na místě někdejšího Vránova mlýna postavila bytové domy s desítkami bytů. Na úpravách zeleně v okolí stavby chce firma spolupracovat s Mendelovou univerzitou. Uvažuje také o kavárně, protože okolí mlýna Břeclavané využívají k procházkám nebo vyjížďkám na kole. Plán se ale může ještě postupem času vyvíjet, uvedli zástupci. Investice do demolice a výstavby nových budov by mohla dosáhnout až 300 milionů korun, vzhledem k tomu, že zatím není hotový projekt jde ale pouze o velmi hrubý odhad.
0 comments
add comment

Related articles