Pacov - Obnova pacovské synagogy už stála okolo pěti milionů korun. Letos chce spolek Tikkun, který synagogu od roku 2018 vlastní, dokončit opravu jižní stěny, do které nechá vsadit repliky původních oken. Opravy hradí spolek z darů i dotací. Vypsal také veřejnou sbírku. Po dokončení opravy bude v synagoze muzeum připomínající pacovské obyvatele, kteří se stali oběťmi holokaustu. Po synagoze chce spolek opravit i rabínský dům, jehož majitelem je od roku 2020. ČTK to řekl předseda spolku Pavel Tychtl.
"Chceme spojit synagogu a rabínský dům do jednoho muzejního celku. Pacov má zároveň dobře zachovaný a udržovaný židovský hřbitov. Dalo by se říct, že Pacov je jako malá Třebíč. Je to samozřejmě menší město, ale jako jedno z mála českých městeček v okolí má zachované všechny základní židovské památky, což je celkem výjimečné," řekl Tychtl. Třebíčské židovské město s hřbitovem patří mezi památky na seznamu UNESCO.
K pacovské synagoze se podle Tychtla nedochovaly žádné stavební plány. "Ale odhadujeme na základě sekundárních zdrojů, že byla postavená v roce 1823, kdy došlo k nárůstu počtu (členů) židovské komunity v Pacově," řekl Tychtl. Na konci 19. století čítala pacovská židovská obec 200 lidí, postupně se zmenšovala.
V roce 1942 odvlekli nacisté z Pacova do koncentračních táborů 98 lidí, vrátilo se jich šest. "Rozešli se potom po celém světě, v Pacově zůstal jen jeden z nich, víceméně náhodou. Chtěl odejít do Izraele, ale to se mu nepodařilo," řekl Tychtl.
Současné obnovy synagogy se z lidí, kteří se z koncentračních táborů vrátili, dožila jen Nelly Guttmannová, dcera posledního pacovského rabína. Narodila se v roce 1926 a od roku 1948 žije v Izraeli. Pacov navštívila naposledy v roce 2017. "Pořád nám píše a těší se, až to bude opravené," řekl Tychtl.
Pacovská synagoga sloužila po svém vybudování několik desetiletí, než vyhořela. Obnovena byla v roce 1864. Cílem postupné rekonstrukce je vrátit jí podobu z té doby, i když zejména ve druhé polovině 20. století doznala značných změn, sloužila jako sklad, byl k ní přistavený výtah, do přízemí vybouraný vjezd pro nákladní auta a celý prostor byl rozdělený na dvě podlaží. Podlaží ani přístavba výtahu už v ní nejsou, díky postupu prací se podařilo odkrýt zazděný vchod na ženskou galerii a restaurátorské sondy odhalily i zbytky její výmalby.
Synagoga už má opravený krov, střechu a západní fasádu, přibližně před týdnem skončily práce na hydroizolaci stavby. "A do konce letošního roku chceme dokončit jižní fasádu a osadit dvě zbývající okna, což jsou práce asi za 900.000 korun," řekl Tychtl.
Spolku se v roce 2020 podařilo prosadit, že je stavba památkově chráněná. Původní odhad nákladů na kompletní rekonstrukci byl asi deset milionů korun. Kvůli růstu cen prací a materiálu v posledním roce se ale podle Tychtla oprava asi o tři miliony prodraží. Opravu už podpořil i Fond Vysočiny, Česko-německý fond budoucnosti nebo Nadační fond obětem holocaustu. Peníze poskytli také zahraniční dárci, ministerstvo kultury nebo město Pacov.
Synagoga bývá příležitostně otevřená. Pravidelně do ní lidé mohou během Dne židovských památek druhou srpnovou neděli.