Praha - Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce v pondělí v Lidicích uspořádat setkání pro všechny znesvářené skupiny sporu, který vyústil v rezignaci ředitelky tamního památníku Martiny Lehmannové. Uvedl to dnes ve Sněmovně při interpelacích. Zopakoval, že chce vyhlásit co nejrychleji výběrové řízení na nástupce Lehmanové, který by dokázal přeživší a jejich potomky spojovat.
"Hledám někoho, kdo má cit pro ty složité věci v Lidicích. Chci najít takového ředitele nebo ředitelku, který bude ty věci spojovat," uvedl Zaorálek na dotaz poslance ODS Martina Baxy.
Někteří lidé, kteří přežili vyhlazení Lidic, ředitelku loni obvinili z toho, že překrucuje fakta. Byla to reakce na televizní reportáž o údajném udání obyvatelky Lidic, která nahlásila četníkům svou židovskou podnájemnici. Lehmannová obvinění odmítla a rezignovala k 21. lednu pro ztrátu důvěry v Zaorálka.
"My tam nebudeme vést žádné války s nikým. Je důležité, aby se ta komunita neštěpila," uvedl ministr. Podle něj v tom měl Památník Lidice v čele s Lehmannovou hledat cestu k překlenutí sporu. Zopakoval, že část přeživších odmítala s památníkem spolupracovat. Pondělí setkání by se podle Zaorálka mělo uskutečnit po jednání vlády.
Památník Lidice připomíná nacistické vyhlazení obce Lidice 10. června 1942. Záminkou se stala domnělá souvislost obce s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha, ze zhruba 500 obyvatel Lidic jich válku přežilo 160. Přímo v Lidicích bylo 10. června 1942 zastřeleno 173 lidických mužů, následně 16. června 1942 v Praze-Kobylisích dalších 26 občanů Lidic. Pobyt v koncentračních táborech nepřežilo 53 lidických žen. V deportačním táboře bylo v plynovém autě udušeno 82 lidických dětí. Po osvobození se do Lidic postupně vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.