Centrum současného umění DOX na únor přichystalo cyklus pořadů o industriálním dědictví. Průmyslová architektura, která díky popularizačnímu úsilí odborníků i využívání ve výrazných developerských projektech nabývá na popularitě, je neodmyslitelně spjata s výrazem stavby Centra. Proměny průmyslového areálu v centrum současného umění představí výstava fotografií. Výstava potrvá od 4. února do 4. dubna, cyklus přednášek o industriálu a kultuře, který je součástí pravidelných doprovodných akcí Café DOX, se bude konat každé pondělí od 5. 2. do 2. 3.
Únorové přednášky a prezentace návštěvníky seznámí například s urbanistickým a architektonickým vývojem Holešovic, industriálními památkami v Holešovicích, Praze a okolí a trendy v přestavbách průmyslových prostor pro prezentaci současného umění v Čechách i ve světě. Mezi přednášejícími jsou například architekt a historik architektury Zdeněk Lukeš nebo Eva Dvořáková z Národního památkového ústavu.
„Téma průmyslového dědictví se stalo přitažlivé pro českou kulturní veřejnost především v posledních deseti letech. Paralelně se industriální architektura stala nástrojem individualizace prostorů a míst a tím vzrostla její ekonomická hodnota“, vysvětluje Benjamin Fragner, vedoucí Výzkumného centra průmyslového dědictví ČVUT a další z přednášejících.
Centrum DOX samotné vyrostlo na místě továren z konce 19. století a průmyslové dědictví je v architektuře galerie dobře patrné. Přednášky a diskuse o industriální architektuře a urbanismu jsou součástí pravidelného doprovodného programu s názvem Café DOX.
„Návštěvnost doprovodných programů předčila naše očekávání. Abychom uspokojili zájem návštěvníků o nejatraktivnější setkání s umělci a architekty, museli jsme z kapacitních důvodů operativně zpřístupnit prostory kavárně přiléhající“, hodnotí doprovodný program ředitel centra Leoš Válka.
Centrum současného umění DOX otevřelo 19. října minulého roku inaugurační výstavou Vítejte v kapitalismu! Ta potrvá do 8. února.
Záštitu nad únorovým programem Café DOX převzal Marek Ječmének, starosta městské části Praha 7.
PROGRAM
5. února / Technické a industriální památky v České republice Projekce fotografií industriálních památek napříč celou ČR. Fotografie bude komentovat Eva Dvořáková (Národní památkový ústav).
16. února / Kultura v současných Holešovicích Co nového se děje v oblasti kultury v Holešovicích? Na dané téma budou diskutovat Marek Ječmének (starosta MČ Praha 7) a Richard Balous (majitel multikulturního centra La Fabrika)
19. února / Historie industriálních památek v Holešovicích Zlatou éru industriálních památek z přelomu 19. a 20. století představí Benjamin Fragner (vedoucí Výzkumného centra průmyslového dědictví, ČVUT).
23. února / Galerie v průmyslových stavbách Světový trend galerie v neobvyklých prostorách. Srovnání budovy DOX a ostatních českých i zahraničních galerií v architektonickém kontextu. Vystoupí Adam Gebrian (architekt a publicista).
26. února / Moderní Holešovice – od secese po současnost Nejvýznamnější holešovické stavby z 20. století představí Zdeněk Lukeš (architekt a historik architektury).
2. března / Urbanismus Holešovic Proměny urbanistického plánu Holešovic bude prezentovat Rostislav Muller (urbanista).
Začátek v 18:00 Vstupné: 60,- Kč Kapacita míst je omezená. Rezervace na: [email protected]
Výstavní prostor Poupětova 1, 170 00 Praha 7 Holešovice, CZ www.doxprague.org Tram: 5, 12, zastávka Ortenovo nám., Metro: zastávka Nádraží Holešovice
Otevírací hodiny Po: 10 - 18 h Út: zavřeno St - Pá: 11 - 19 h So - Ne: 10 - 18 h