Moderní dům, na kterém není potřeba nic měnit

Publisher
Tisková zpráva
08.07.2024 13:50
JAP FUTURE


V okrajové části malebného moravského města vyrostl dvou- generační rodinný dům ve svažitém pozemku, který navazuje na volnou krajinu bez dalších sousedních objektů. Konfigurace a tvar pozemku se staly zásadními východisky pro dispoziční a objemové řešení a design domu. Symbióza funkčnosti a minimalismu je patrná na první pohled.

Investor přistupoval k budoucí podobě domu velmi aktivně. Nechal se inspirovat hlavně osobními zážitky z dětství, které měly velký vliv na finální dispozice a celkové uspořádání domu. Jezdíval k dědečkovi, jehož selské stavení bylo do tvaru U a na vytvořeném nádvoří vždy pulsoval způsob života, který ho okouzlil a jeho prioritou bylo stejnou atmosféru přenést do nového bydlení.

Hlavní atrium s půltunovými kameny a bonsajemi je srdcem domu.

"Ano, klient měl o domě předem danou představu," potvrzuje Ing. arch. Jaroslav Ševčík z ARCH.Z.STUDIA, který měl projekt na starost a dodává: "Dům měl být minimalistický, situovaný tak, aby byl využit plně potenciál pozemku. Bydlení se mělo odehrávat na jedné úrovni limitováno minimem bariér. Přáním bylo vytvoření volné dispozice s vazbou na exteriér a provázání vnitřních a venkovních míst."

Dům je navržen jako jednoduchý kubický kvádr zasazený severní stranou do svahu pozemku. Jižní část poté navazuje volně na pozemek zahrady s výhledy na část města a protilehlou krajinu a část domu levituje v prostoru. Ze severní strany volně přechází rovina terénu v extenzivní zelenou střechu. Situování a zapracování domu do sklonitého terénu je koncipováno tak, aby nebyla přerušena kontinuální rovina sklonu svahu a nevznikly nepřirozené erozní vlny.

Přirozené propojení interiéru s venkovním prostředím.
 
Život v domě se odehrává především okolo hlavního atria, na které navazují obytné místnosti s orientací do exteriéru. Ambicí atria, kromě praktické funkce prosvětlení interiéru, je odkázat prostřednictvím velkých půltunových kamenů s vysázenými bonsajemi na neuchopitelnou nadčasovost. V jednom okamžiku máte kolem sebe živoucí idylu, ale to se může rázem změnit. Příkladem je kdysi prosperující a dnes opuštěný americký Detroit, ve kterém si příroda bere zpět, co dřív bývalo její.

Odsunutím velkých prosklených oken lze interiér snadno propojit s venkovním prostředím a navodit tak nejen pocit, ale i realitu bydlení v přírodě. V každém bodě, kterékoli obytné místnosti je vnímán kontakt s venkovním prostorem zahrady, která je pojata velkoryse v anglickém stylu. Nechybí ani 25metrový bazén, který majitelé využívají pro trénink na triatlon. Ochranu domu před sluncem zajišťují venkovní pohyblivé stínící markýzy v dřevěném provedení.

Třmenové schodiště WING do suterénu.                                Obklad stěny EFEKTA

Jednoduchému výrazu exteriéru odpovídá i minimalistické řešení interiéru. Ladění barev je ve škále od bílé po černou, a to hlavně u všeho, co nejde snadno vyměnit, třeba okna nebo dveře. V domě jsou použity kvalitní pohledové materiály jako je velkoformátová keramická dlažba, ta kontrastuje s jednoduchým bílým a dřevěným lamelovým podhledem nebo obložení koupelny bílým mramorem z italské Carrary. Veškeré nábytkové vybavení je od firmy Sykora, která už není jen výrobcem kvalitních kuchyní, ale produkci rozšířila o kompletní nabídku interiérového nábytku, ať už do denní nebo klidové zóny. Odborníkům nabízí pomocnou ruku při zpracování návrhu interiéru, a to díky vlastnímu softwaru s využitím široké škály nábytku s výrobou na míru.

Interiér domu je symbiózou minimalistického designu a funkčnosti.

Dveře MASTER bez nadpraží s výškou 2 800 mm, bílé opláštění s černou linkou hliníkového rámu

Koncepce interiéru domu je založena na rovnoběžnosti roviny podlahy a podhledu ve výšce 2800 mm. Zvolenou výšku dodržují i dveře ve skryté zárubni, které stejně jako obklad stěn EFEKTA, stínící markýzy a schodiště do suterénu vyrobila a namontovala firma JAP. "Otočné dveře MASTER bez nadpraží ve skryté zárubni AKTIVE nemají s touto výškou žádný problém díky unikátní konstrukci, která je tvořena hliníkovým rámem, takže se architekti nemuseli nijak omezovat. Designovou parádou je jemný kontrast mezi bílým opláštěním dveří a černou linkou hliníkového rámu," upřesňuje jednatel firmy JAP, Petr Paksi a doplňuje: "Myslím, že se podařilo funkčně začlenit i prosklené posuvné dveře v rámu IDEA, které přirozeně oddělují obytné a servisní místnosti. Navíc výborně doplnily minimalistický trend interiéru."

Dřevěný lamelový podhled                                             Dveře IDEA v posuvu do stropu PREMIUM

"Jedná se o výjimečný dům, respektující své okolí a vazby na zahradu. Důležité jsou i nabyté zkušenosti s realizací podstatných detailů a skloubení nároků klienta s dovednostmi dnešního stavebnictví," shrnuje Ing. arch. Jaroslav Ševčík a majitel domu navazuje: "Plány jsem nosil v hlavě téměř 20 let. Vedle pana Ševčíka se na domě podílel i další architekt, Čestmír Huf a designér, Lukáš Čapka. Všechny musím ocenit, protože respektovali moje představy, pomáhali je realizovat odbornými radami a zkušenostmi, vedli mě úspěšně k cíli a já mám na konci pocit, že je to moje dílo… Ale bez nich by to nešlo. Realizace se povedla na jedničku, protože máme dům, na kterém bychom určitě nic neměnili."
0 comments
add comment

Related articles