Stěny a ploty většinou rozdělují. Státy, národy, sousedy. Bílovická firma mmcité plus ale přichází se stěnou, která spojuje. Vyvinula, navrhla a vyrobila protihlukovou stěnu noba, která je nová ve všech ohledech.
Firma oslovila žáky bílovické základní školy, aby si vyzkoušeli, jak vzniká tvář veřejných dopravních staveb. Jejich úkolem bylo vytvořit grafický návrh designu stěny, která vznikla na hranici areálu firmy a místní benzinové pumpy. noba tak propojila školu, obec a soukromou firmu. "Chtěli jsme žákům také ukázat, jak mohou oni sami ovlivňovat veřejný prostor. Stavby, věci, které je denně obklopují. Bude se jim to hodit do života, až budou chtít třeba něco prosadit u zastupitelů, poslanců. Už budou vědět, že prostor kolem nás můžou taky spoluvytvářet," říká obchodní ředitel mmcité plus Petr Vavrouška.
Protihluková stěna noba tak nabízí nejenom veřejnosti, ale i projektantům, architektům možnost ovlivnit její výslednou podobu. Mohou vytvořit originální a funkční odhlučnění silnice, železnice, města. Motiv vychází z počítačové grafiky, která je vytvářena po jednotlivých obrazových bodech - pixelech. Postupy známé z počítačové estetiky se přenáší do exteriéru města nebo krajiny. Díky jednoduché zkratce lze ve výsledných obrazech zachytit textové nápisy, přírodní nebo abstrahované motivy. "Věřím, že se tato protihluková stěna stane rozpoznávacím znakem naší obce. Takovou dobře zapamatovatelnou bránou při příjezdu do Bílovic. Takovou venkovní galerií," tvrdí starosta obce Petr Fusek.
Noba má také ekologický rozměr. Výchozím materiálem panelu jsou totiž použité pneumatiky. Na 1m čtvereční stěny se spotřebují čtyři kusy z jednoho osobního auta. Aktuálně staví mmcité plus protihlukovou stěnu noba při obchvatu Třince anebo na železnici na Slovensku.