Dubaj – Základní údaje o mrakodrapu Burdž Chalífa, s 828 metry nejvyšší stavby světa, která byla otevřena před 15 lety, 4. ledna 2010
Název: Burdž Chalífa
Původně se věž jmenovala Burdž Dubaj (burdž znamená v arabštině věž), v den otevření se přejmenovala na Burdž Chalífa podle prezidenta Spojených arabských emirátů šajcha Chalífy bin Zajda Nahajána.
Místo: emirát Dubaj, který je součástí federace Spojené arabské emiráty Zahájení výstavby: 21. září 2004 Výška: 828 metrů (je 14× vyšší než Petřínská rozhledna) Počet pater: 163 (plus 46 pater ve věži a dvě parkovací patra v suterénu). Vlastník: realitní firma Emaar Properties
Hlavní architekt: americký architekt Adrian Smith z chicagské firmy Skidmore, Owings & Merrill
Stavitel: stavební pobočka jihokorejského konglomerátu Samsung
Náklady: na samotnou věž dosáhly 1,5 miliardy USD
Technické údaje:
Základy stavby se nacházejí v hloubce 50 metrů, kam je ukotvilo 192 pilířů
Na výstavbu věže se spotřebovalo 330.000 m³ betonu a 39.000 tun oceli
Vnější plášť se skládá z reflexního skla, hliníku, a oce- lových panelů a trubkovitých žeber
Na stavbě se podílelo v období jejího vrcholu 12.000 lidí. Celkem bylo na ní odpracováno 22 milionů "člověkohodin"
Podlahová plocha činí 310 000 m²
V mrakodrapu se nachází 57 výtahů a osm eskaláto- rů. Na stavbě se podílely i české výtahy pardubické firmy Pega Hoist
Z přízemí do 160. patra vede 2909 schodů
Ostatní
Celková výška není jediným rekordem mrakodrapu. Je rovněž nejvyšší stavbou vůbec, když překonala i televizní stožár v Severní Dakotě, který měří necelých 629 metrů. Budova má i nejvíce pater, nejvýše položené obydlené patro, bazén, mešitu, restauraci a fontánu či nejrychlejší výtah.
Mrakodrap je ústředním prvkem nového dubajského centra. Tento projekt, který byl dokončen v roce 2017, vyšel na 20 miliard dolarů a jeho součástí je i největší nákupní středisko a také například desítky tisíc bytů.
Při designu se architekti nechali inspirovat květinou Hymenocallis, jejíž členitý květ připomíná orchidej. Půdorys budovy připomíná rozvinutou korunku tohoto voňavého květu, který se pěstuje hojně nejen v Dubaji, ale také v Indii.
Od října 2021 má Dubaj kromě nejvyššího mrakodrapu také nejvyšší ruské kolo na světě (250 metrů vysoké Dubajské oko), které leží na umělém ostrůvku u dubajského přístaviště.
Od loňského ledna není již druhou nejvyšší budovou světa Šanghajská věž s 632 metry, ale mrakodrap Merdeka 118 v malajsijské metropoli Kuala Lumpur, jehož nejvyšší bod je ve výšce 678,9 metru.
První sebevrah skočil z mrakodrapu Burdž Chalífa v květnu 2011.