ArchiMyšl 2019 - Světový den architektury v Litomyšli

Zdroj
Ing. Jana Macková
Vložil
Tisková zpráva
26.09.2019 18:55
Litomyšl

Letošní ArchiMyšl bude také ve znamení oslavy 20. výročí zápisu zámeckého areálu Litomyšl na Seznam UNESCO.
Ve dnech prvního říjnového víkendu a následujícího pondělí (4. – 7. října 2019) proběhne již tradiční ArchiMyšl. Program plný architektury se připojí ke Světovému dni architektury a zároveň pokračuje v připomínce 20. výročí, kdy byl zámecký areál Litomyšl zapsán na Seznam UNESCO. Čekají nás komentované prohlídky a pro veřejnost otevřená zajímavá místa ve městě, a to i ta, kam se běžně během roku nedostanete. Na programu je přehršle vernisáží a následných výstav, program pro děti, přednášky pro nejen odbornou veřejnost a tradiční beseda Na pivo s architekty.
I letos se povedlo do Litomyšle pozvat známá jména na poli architektury. Architekt Marek Štěpán chystá v Regionálním muzeu Litomyšl výstavu: Ateliér Štěpán / Doteky. Touto výstavou i piaristickým chrámem, zrekonstruovaným podle jeho návrhu, vás pan architekt provede osobně.
Díky nově navázané spolupráci s fakultou architektury brněnského VUT na pomyslný seznam ArchiMyšle přibudou další jména uznávaných architektů. Mezi pozvanými hosty bude pan architekt Miroslav Šik, architekt českého původu žijící a tvořící ze Švýcarska, vedoucí Ateliéru architektonické tvorby AVU a mladí čeští architekti z ateliéru ORA. Zahraniční architektonickou tvorbu budou reprezentovat zástupci portugalského ateliéru Fala. Tito všichni přednesou krátké kreativní přednášky, které budou zakončeny představením úspěšného projektu Litomyšlského architektonického manuálu (LAM). Prezentací LAM nás provede Anna Waisserová a Martina Zuzaňáková, ředitelka Městské galerie – organizace, která architektonický manuál pro Litomyšl realizuje.
Besedu Na pivo s architekty bude moderovat děkan Fakulty architektury VUT Brno Jan Kristek a pozve k diskuzi pana architekta Šika, architekty z ateliéru ORA i Fala ateliéru. Tématem bude často opakující se a aktuální moderní architektura v kontextu památek UNESCO, ale i jakéhokoliv místa s bohatou historickou zástavbou.
ArchiMyšl je určena pro laickou i odbornou veřejnost napříč věkovými skupinami. Ke zmiňované výstavě architekta Štěpána přibude i výstava prací studentů fakult architektury VUT Brno i pražského ČVUT v zámeckém pivovaru. V Galerii Zdeněk Sklenář budou vystaveny výsledky společného workshopu Město je co?, na kterém se podílely FA VUT Brno a Výtvarné studio Dolní Újezd spolu s umělci z Litomyšle a blízkého regionu. V Galerii Pakosta pak můžete shlédnout výstavu Ateliéru Toman – Jemelka: Já a prostor pro umění.
Tradicí ArchiMyšle jsou komentované prohlídky. Ani letos nebude chybět oblíbená projížďka po stavbách moderní architektury v Litomyšli. Provede vás městská architektka Zdeňka Vydrová. Těšit se můžete na stavebně – historickou prohlídku litomyšlského zámku Za příběhem zámku nebo komentovanou prohlídku výstavy ExCitace v kostele Nalezení sv. Kříže s jejím autorem Danielem Peštou a kurátorkou Terezií Zemánkovou. Poprvé letos se chystá komentovaná prohlídka litomyšlskými kostely, jak architektura kostelů odráží víru lidí své doby. Společně vás provedou faráři litomyšlských církví.
Sami pak budete moci navštívit například univerzitní knihovnu. Pro děti je připraven workshop vedený studenty architektury Pojďme si hrát na architekty! nebo Architektem kostela. Druhého workshopu vedeného Vandou Štěpánovou se mohou zúčastnit i dospělí zájemci.
Nechte se tedy pozvat na letošní ArchiMyšl, sledujte podrobný program a nezapomeňte, že na některé akce je doporučená, někdy i nutná rezervace. Kde si můžete svou účast objednat, naleznete též na programech zveřejněných před akcí.
Do přípravy programu 8. ročníku ArchiMyšle se zapojila řada organizací. Poděkování patří příspěvkovým organizacím Zámecké návrší, Smetanův dům, Regionálnímu muzeu v Litomyšli, zámku Litomyšl a samozřejmě i FA VUT Brno a ČVUT Praha. I tato akce je ukázkou toho, že díky spolupráci několika subjektů mohou vzniknout zajímavé projekty, které mají potenciál přilákat do našeho města nové návštěvníky.

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články