Během Dnů evropského dědictví se v ČR otevře přes 900 památek

Zdroj
Věra Stejskalová
Vložil
ČTK
05.09.2016 08:05
Brno

Slavonice (Jindřichohradecko) - Renesanční Slavonice dnes hostily národní zahájení Dnů evropského dědictví. V Česku se do 11. září otevře veřejnosti více než 900 památek a uskuteční se kolem 250 doprovodných akcí. Při dopolední slavnosti na slavonickém náměstí Míru byly zároveň uděleny dva tituly Nositel tradice lidových řemesel, získali je tkadlec Jiří Fidler z Hlinska a Jiří Rücker z Peček, který vyřezává reliéfní formy na perník.

Starosta Slavonic Hynek Blažek uvedl, že Slavonice vzorově splňují letošní národní téma Dnů evropského dědictví, jímž jsou Památky a komunity. Ve městě s 2500 obyvateli působí 19 neziskových organizací. "Nechceme prezentovat jen památky, ale i soužití lidí," řekl v úvodu slavnosti.

Ve Slavonicích je při této příležitosti otevřeno 16 historických objektů, včetně běžně nepřístupných kostelů a kaplí. V centru se odehrává bohatý program s řemeslnými trhy a koncerty. Hned po ránu zvali místní lidé všechny kolemjdoucí na snídani. Na stolech v dolní části náměstí na ně čekaly doma pečené koláče, záviny a pomazánky. Takovou nepřetržitou snídani podle starosty spolky nepořádaly poprvé.

Dny evropského dědictví jsou evropskou akcí s letitou tradicí. V Česku se letos konají potřiadvacáté, národním koordinátorem je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Rozsah akce se poslední léta výrazněji nemění. "Vždy kolem 1000 památek bývá v tom speciálním režimu otevřeno," řekl ČTK předseda sdružení Libor Honzárek. Památky jsou přístupné zdarma nebo za snížené vstupné. Minulý rok zaznamenali organizátoři v ČR v těchto dnech dohromady 600.000 vstupů.

Podle statistik sdružení si lidé letos mohou prohlédnout také skoro 400 obvykle nepřístupných objektů se zajímavou historií.

Titul Nositel tradice lidových řemesel získalo od roku 2001 už 64 osobností. Dnes se k nim připojil Josef Fidler, který se věnuje ručnímu tkaní látek typických pro Hlinsko a okolí. Jak řekl ČTK, podařilo se mu oživit tradiční postup výroby žinylky podle patentu z roku 1890. Pokud ví, už to nedělá nikdo jiný ani ve Francii, odkud se žinylka na Hlinecko kdysi dostala. "Takže ta žinylka žije skutečně jen u nás v chalupě v Hlinsku," uzavřel.
0 komentářů
přidat komentář

Související články