Dny evropského dědictví od 7. do 15. září zpřístupní téměř 700 památek

Vložil
ČTK
04.09.2024 07:20
Praha

Praha - Dny evropského dědictví, které se letos konají od 7. do 15. září, po celém Česku zpřístupní téměř 700 často běžně nepřístupných památek. Na mnoha místech bude návštěvníky čekat doprovodný program v podobě prohlídek nebo komentovaných procházek. Na tiskové konferenci to dnes uvedli zástupci Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které je národním garantem akce. Katalog zapojených památek je dostupný na webu.


Dny evropského dědictví se konají od roku 1991 pod záštitou Rady Evropy. Jejich posláním je propagace historického dědictví. V ČR se dny konají od roku 1992. Jde o akci, která každoročně otevírá co nejvíce architektonických, archeologických a sakrálních památek, muzeí, galerií a knihoven, technických památek i dalších prostor. Letošním téma zní "Památky spojují svět", památek se v ČR zapojí přes 690 a většina z nich nabídne vstup zdarma nebo za dobrovolné vstupné.

"Tyto skvosty se snažíme představit i zahraničním návštěvníkům, proto Dny evropského dědictví, protože památky skutečně propojují svět. Jsou to památky jak v majetku obcí a měst, tak v soukromých rukách. Nabádáme, aby se majitelé památek snažili nabídnout program, zejména jsou to průvodcovské záležitosti, kdy se o památce návštěvník může na místě dozvědět mnohem více, než kdyby ji navštívil v jiné době nebo sám," řekla místopředsedkyně sdružení Pavlína Jagošová.

Na slavnostním zahájení, které se letos uskuteční od 6. do 8. září v Klášterci nad Ohří, předá ministr kultury Marin Baxa (ODS) tituly Nositel tradice lidového řemesla třem řemeslnicím. Nositelů tradice lidového řemesla je 94, k jeho získání musí být řemeslník nejen mistrem svého oboru, ale také musí své dovednosti předávat dalším generacím.

Titul převezme Marcela Hrabovská, která se zaměřuje na výrobu kraslic zdobených slámou. Z usušené a vyžehlené slámy vystřihuje drobné tvary, ze kterých skládá na vajíčko obrazce. Pracuje se slámou z různých druhů obilovin, což jí umožňuje uplatnit různé odstíny žluté barvy. Kromě geometrických obrazců vytváří také kraslice s figurálními motivy a náboženskou tematikou.

Renata Potěšilová získá titul za výrobu a úpravy lidových oděvů. Její specializací je starobylá technika vrapení, která se využívá při výrobě nesešitých sukní horňáckého kroje, takzvaných fěrtochů.

Jiřina Štrynclová se věnuje ruční výrobě skleněných figurek. Nad kahanem zahřívá tyče z olovnatého skla a roztavenou hmotu pak tvaruje pomocí technik navinutí a tažení. Tvoří tradiční postavičky, Mikuláše s čertem, řemeslníky, muzikanty a postavy z Betléma nebo lidových pověstí.

Zahájení v Klášterci nad Ohří doplní doprovodný program včetně koncertů, prohlídek nebo vernisáže výstavy Nositelé tradice lidových řemesel. Celý program je k dispozici na webu Dnů evropského dědictví.
0 komentářů
přidat komentář

Související články