Ústí nad Labem – Česká národní banka (ČNB) připravuje prodej budovy pobočky v Ústí nad Labem. Od 1. listopadu uzavře pokladnu, od roku 2027 nebudou v Ústí nad Labem žádní pracovníci banky pro peněžní oběh a platební styk. ČTK to řekla mluvčí banky Petra Vlčková. Budova byla jednou z prvních staveb, které po roce 1989 začaly vyplňovat proluky v centru města.
Uzavření pokladny, respektive ukončení hotovostních operací na pracovišti v Ústí nad Labem, je podle Vlčkové součástí procesu digitalizace bankovních služeb v ČNB. "Veškerá pracovní místa, jejichž činnost je spjata s hotovostními pokladními službami, byla v Ústí nad Labem zrušena bez náhrady," řekla s tím, že šlo o jednotlivce. "V rámci celkové reorganizace související s digitalizací bankovních služeb zanikne na jednotlivých pracovištích ČNB celkem 43 pracovních míst," uvedla. Uzavření pokladen se týká také poboček v Plzni a Českých Budějovicích.
Poškozené bankovky a mince budou moci lidé vyměňovat na pokladnách obchodních bank, které mají zákonnou povinnost tuto službu poskytovat. V případě výměny neplatných bankovek bude možné využít služeb ČNB v Praze, Brně, Ostravě a Hradci Králové, a to buď formou osobní návštěvy příslušného pracoviště nebo zasláním neplatné bankovky poštou.
Omezení otevírací doby v souvislosti s ukončením provozu pokladny v Ústí nad Labem banka neplánuje. Od roku 2027 nebudou v Ústí žádní pracovníci banky pro peněžní oběh a platební styk. "Se zaměstnanci, kteří nyní v Ústí nad Labem pracují v oblasti dohledu nad finančním trhem, hledáme vyhovující formu jejich dalšího působení v ČNB," řekla mluvčí.
S ohledem na to, že objekt pro provoz nebude banka potřebovat, připravuje jeho prodej. Budovu bude nabízet ve výběrovém řízení s cílem prodat ji za nejvyšší možnou nabídku. Některé části budovy banka dlouhodobě pronajímá více subjektům. "Vzhledem k tomu, že objekt připravujeme k prodeji, o dalších pronájmech neuvažujeme," uvedla Vlčková.
Banka si budovu nechala postavit na začátku 90. let v postmoderním slohu. Autorem neobvyklé stavby v centru města jsou architekti Michal Gabriel a Miroslav Johanovský. Čelo stavby zdobí kyvadlo.