Praha - Výběrová komise, která posuzovala kandidáty na ředitele Národní galerie v Praze (NG), ve středu doporučila ministrovi ke jmenování historika umění Jiřího Fajta. ČTK to řekly dva dobře informované zdroje, nikoli však z řad členů komise ani kandidátů. Hlasovalo pro něj 10 z 12 členů komise. Fajt byl v 90. letech ředitelem Sbírky starého umění NG, později působil v zahraničí. Z Národní galerie odešel po nástupu Milana Knížáka, který se v roce 1999 stal generálním ředitelem celé instituce. Jiří Fajt patřil v posledních letech k jeho kritikům. V tuzemsku je známý především jako spoluautor úspěšné výstavy o Karlu IV. a gotickém umění, která před čtyřmi lety sklidila úspěch v newyorském Metropolitním muzeu a poté na Pražském hradě. Ministr kultury Václav Riedlbauch, který se jednání komise nezúčastnil, dnes dostal její výsledky. Mluvčí ministerstva Jan Cieslar ale ČTK řekl, že ministerstvo nebude k výběrovému řízení zatím nic sdělovat. Ministr si chce výstup komise i projekty kandidátů prostudovat. V sobotu však odjíždí na zahraniční služební cestu. Při vyhlašování konkurzu uváděl, že v případě jednohlasného rozhodnutí komise její verdikt neprodleně zveřejní. Doporučením komise se však ministr při jmenování nástupce Milana Knížáka řídit nemusí. Riedlbauch dříve uváděl, že by chtěl nového ředitele NG vybrat ještě do květnových voleb. Do konkurzu se přihlásilo celkem osm lidí, jeden uchazeč byl vyřazen kvůli nesplnění formálních požadavků. Mezi kandidáty byli ještě například současný ředitel Sbírky starého umění NG Vít Vlnas, ředitel Moravské galerie Brno Marek Pokorný, kurátor Richard Drury, galeristka Monika Burian a pravděpodobně i současný ředitel NG Milan Knížák.
Jiří Fajt (* 1960)
Vzdělání vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze (1983) a dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (1994)
Praxe v druhé polovině 80. let pracoval jako myč oken, později pracoval v Lapidáriu Národního muzea v Praze (1988 až 1993) v letech 1994 až 2000 byl zaměstnán v Národní galerii, od roku 1995 vedl Sbírku starého umění; od roku 2000 působí zejména v Německu, přednáší na univerzitách v Berlíně a Praze
Ostatní - Z Národní galerie odešel krátce po nástupu Milana Knížáka, "aby se nemusel přetahovat s autoritářským generálním ředitelem". - Před dvěma lety řekl, že "za Knížákova vedení opustila NG z donucení řada kvalitních odborných pracovníků... z mezinárodně uznávané instituce s pestrou paletou výstavních a vědeckých aktivit se stal uzavřený úřad nekomunikující s internacionální muzejní scénou". - Fajt se jako kunsthistorik specializuje na středověké umění, je autorem řady publikací a článků v domácích a zahraničních časopisech, editoval několik sborníků nebo výstavních katalogů. - Na kontě má jako kurátor řadu výstav. K těm nejznámějším patřila expozice Magister Theodoricus, dvorní malíř císaře Karla IV., kterou hostil v letech 1997 až 1998 Anežský klášter, nebo Karel IV., císař z Boží milosti, již v letech 2005 a 2006 hostil New York a později Pražský hrad.