Ostrava – Ostrava má po Praze a Brnu své vlastní stavební předpisy. Mají pomoci usnadnit dostavbu městských proluk, ale zároveň řeší například i požadavky na zeleň v ulicích či parkovací stání, efektivní umisťování technické infrastruktury nebo stanovují pravidla pro budování boxů pro výdej zásilek. Takzvané Ostravské stavební předpisy začnou platit od nového roku. Novinářům to dnes řekli zástupci města a Měst- ského ateliéru prostorového plánování a architektury (MAPPA).
Město využilo pravomoci dané novým stavebním zákonem a připravilo pro své území vlastní pravidla pro výstavbu. Dokument navazuje na stavební zákon a upřesňuje, jak by měly stavby vypadat a podle jakých pravidel by se v Ostravě mělo stavět.
"Ostravské stavební předpisy jsou bezesporu přelomový okamžik pro výstavbu a rozvoj celého města. Nový stavební zákon nám dal to privilegium, abychom si jako jedno ze tří velkých měst mohli upravit svá specifika a mohli reflektovat podmínky Ostravy. Díky Ostravským stavebním předpisům umíme zjednodušit některé věci. Je to například díky normám pro parkování, které se proměnily v rámci městské památkové zóny," uvedla náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová (ANO).
Ředitel MAPPA Ondřej Vysloužil připomněl, že možnost mít vlastní stavební předpisy na lokální úrovni je inspirována západní Evropou, kde jsou odlišné požadavky na výstavbu běžnou praxí. "Při tvorbě předpisů jsme sledovali jasný cíl. Chceme posilovat a tvořit kompaktní město, které dobře využívá své území a šetří náklady na infrastrukturu," uvedl Vysloužil.
Nová pravidla se týkají například zeleně, kdy v ulicích širokých 18 metrů a výše požadují širší výsadbový pás, který by měl zajistit lepší prospívání stromů. Dalším požadavkem je například to, že se podzemní sítě budou umisťovat ve sdružených trasách nebo kolektorech. Předpisy ale stanoví i to, že u malých provozoven mohou být toalety společné pro muže a ženy, nebo že boxy pro výdej zásilek nesmí být umístěny například před průčelí historických, kulturních nebo církevních staveb.
Ostravské stavební předpisy zpracoval ateliér MAPPA ve spolupráci s odborem územního plánování a stavebního řádu magistrátu. Tvůrci je konzultovali také s odborníky, kteří se podíleli na přípravě takových stavebních předpisů v Praze a Brně a také s právníky.
"Víme, že je to začátek, že se určitě stavební předpisy budou vyvíjet a upravovat podle toho, co ukáže praxe. Aby se mohli všichni s předpisy seznámit, počítáme s tím, že je tam přechodné ustanovení. Všichni ti, co nyní projektovali a podají svůj projekt ke stavebnímu úřadu do poloviny příštího roku, tak se u nich ještě Ostravské stavební předpisy neuplatní," doplnila náměstkyně.