Otrokovice zahájily výstavbu Nových Hurdisek, tří bloků bytového domu se 42 byty

Vložil
ČTK
17.07.2024 20:35
Otrokovice


Otrokovice – Poklepáním na základní kámen dnes v Otrokovicích na Zlínsku začala výstavba Nových Hurdisek, tří bloků bytového domu se 42 byty pro nájemní bydlení. Jde o největší investici města v posledních letech. Náklady přesahují 110,3 milionu korun bez DPH, dotace ze Státního fondu podpory investic je 31 milionů korun. Práce by měly být hotovy začátkem roku 2026, sdělila dnes ČTK mluvčí otrokovické radnice Lenka Vaculová.


Nové Hurdisky nahradí staré Hurdisovy domy v části města Baťov, které nechala radnice před časem zbourat. Podle zástupců města byly ve špatném stavu. Novostavbu budou tvořit tři bloky, v každém z dvoupodlažních objektů bude 14 bytů o velikosti 1+kk, 2+kk a 3+kk. Stavba zahrnuje také dětské hřiště, chodníky, komunikace a veřejné osvětlení.

Na místě stavby stály domy od 30. let minulého století, které byly podle starostky Hany Večerkové (ANO) původně zamýšlené jako zařízení staveniště pro dělníky. "Následně prošly úpravami a dlouhá léta sloužily k nájemnímu bydlení. Za dobu jejich existence se ale na stavu budov značně podepsal zub času a dostaly se do nevyhovujícího technického stavu. Současně se změnily hygienické, požární i další normy a vyhlášky. Město tak stálo před rozhodnutím, zda se se srovnatelnými finančními náklady pustit do rekonstrukce nebo stavbu strhnout a postavit nový moderní objekt. Druhá volba vyhrála," uvedla Večerková.

Architektonický návrh obstaral Michal Hladil, který míní, že Nové Hurdisky zkultivují prostředí tvořící vstupní bránu Baťova. "Architektonickým cílem návrhu bylo vytvoření jednoduché, účelné, moderní soudobé stavby bez zbytečných přídavných prvků. Prvkem soudobých forem a kontextuální vazbou na baťovskou architekturu je řešení vnějších fasád bloků, kdy výrazná plocha fasád bude provedena z lícových cihel," uvedl Hladil.

Tradiční baťovský materiál použil v návrhu v moderní formě. "Souvislé bloky stěn z cihel budou rytmizovány a členěny strukturou, kdy některé z cihel jsou osazeny hlouběji z čelní roviny a budou vytvářet reliéf padající vody. Dalším dominantním prvkem návrhu je použití zeleně, kdy výsadba na intenzivně ozeleněných částech střech bude zčásti převislá a bude oživovat a barevně doplňovat podklad červeného zdiva. Fasády vnitrobloku budou již více bytové, rytmizovány zastřešenými lodžiemi," doplnil architekt.

Město získalo na projekt dotaci i úvěr na 20 let s tříprocentní úrokovou sazbou. Investice je v rozpočtu Otrokovic, kde žije téměř 18.000 lidí, rozložena do tří let.
0 komentářů
přidat komentář

Související články