Pardubický obvod zvažuje, jaký bude osud ikonické dračí fontány, čeká na posudek

Vložil
ČTK
16.10.2024 18:05
Pardubice


Pardubice - Dračí fontána v Bubeníkových sadech v Pardubicích je dvě sezony mimo provoz, chátrá a aktivisté se obávají o její budoucnost. Přejí si, aby ji městský obvod zachoval, ať už jako fontánu, nebo pro ni našel jiné "suché" využití. ČTK to řekla za iniciativu Za fontán(o)u Šárka Zahálková, která s kolegyněmi založila i elektronickou petici. Obvod podle slov starosty Filipa Šťastného (ANO) nechce veřejnost obejít a vyslyší ji.


Vodní prvek vytvořil architekt Petr David. Tvoří ho stříkaný beton, má pastelové barvy, šedou, modrou, růžovou a žlutou. Vyniká svým neobvyklým tvarem, někomu připomíná části dračího těla. Členitá fontána má velké rohy, ze kterých, když je funkční, tryská voda.

Její stavbu zaplatila v roce 1995 městská nadace. Nefunkční byla dračí fontána už v minulosti, například v letech 2013 až 2014 bylo potřeba zajistit statiku jedné vany, která klesala. A měnily se také obklady mozaiky. Zástupkyně iniciativy by rády, aby obvod lidem naslouchal a diskutoval s nimi.

"Otevřeným dopisem chceme vyjádřit zájem pardubické veřejnosti na budoucnosti tohoto místa. Chceme současně upozornit na to, že v rozhodování o takovýchto záležitostech není možné veřejnost ignorovat, naopak je třeba ji patřičně o plánovaných krocích informovat," uvedly Zuzana Brettová, Anežka Koukolová a Šárka Zahálková.

Městský obvod si teď nechává zpracovat stavebně-technologický posudek, který upřesní, co všechno fontána potřebuje, aby mohla být v provozu. Bude ho mít dokončený teď v říjnu, řekl starosta.

"Iniciativa se nemusí obávat. S participací občanů počítáme. Pakliže se ukáže, že rekonstrukce nebude komplikovaná, je to pro nás první jasná varianta. Pakliže se ukáže, že náklady jsou astronomické a ekonomicky to nedává smysl, budeme se bavit o suché variantě," řekl starosta.

Obvod hodlá navrhnout, že by z fontány bylo například hřiště pro děti nebo velký členitý květináč se zelení. Její odstranění je až poslední variantou, na kterou snad ani nedojde, doufá starosta. "Bourání a stavba nového vodního prvku je až poslední varianta," řekl starosta.

Podle iniciativy je suchá verze fontány řešení. "V případě, že se ukáže, že fontána je skutečně z hlediska funkčního neopravitelná, věříme, že může být rekonstruována a citlivě upravena do podoby suchého herního prvku. Možných modelů je však jistě vícero a je třeba o nich přemýšlet a diskutovat nad nimi," řekla Zahálková.

Členění fontány láká děti, často si na ní hrajou a lezou po ní. Architekt to tak i zamýšlel. "Byla dělaná jako fontána, po které mohou děti běhat a jezdit na kole. Nicméně nebyla dělaná, aby se v ní někdo koupal," řekl starosta.

Někteří zastupitelé obvodu chtěli změnit čisticí technologii za bazénovou, to se ale podle Šťastného nestane. "Tímto směrem jako rada městského obvodu jít nechceme," dodal starosta. Podle něj by to způsobilo rychlejší destrukci fontány, je tam i větší riziko úrazů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články