Staré městské lázně přilákaly stovky Liberečanů

Zdroj
Petra Laurinová
Vložil
ČTK
28.05.2006 20:55
Liberec

Liberec - Stovky lidí přilákala dnes výjimečně otevřená budova novorenesančních lázní v Liberci. Radnice chtěla veřejnosti ukázat, jak se stavba změnila od podzimu, kdy ji získala. Městu se podařilo zastavit chátrání objektu, vyřešit právní problémy s nájemci a budovu vyčistit. Na dnu otevřených dveří spojeném s beneficí magistrát také prvně prezentoval možnosti dalšího využití budovy a nově získané archivní materiály lázní.

"Chceme upozornit na stavbu i na snahu města ji zachránit," řekla ČTK Jitka Mrázková z libereckého magistrátu. Budova byla podle ní zavalena tunami odpadu, stavební suti a holubího trusu. Nepořádek zaplnil 38 kontejnerů.
Na návštěvníky čekala dnes ve vyklizené budově také výstava fotografií výtvarníka Jiřího Davida, který se proslavil hlavně neonovým srdcem nad Pražským hradem, jež dnes zářilo nad libereckým bazénem. "Ve večerním programu vystoupí herečka Chantal Poullainová, společnost Gutha Jiřího Jarkovského a absolventi technické univerzity s módními kreacemi na téma vývoje plavek od doby secese přes současnost až do budoucnosti," dodala Mrázková. Komponovaný večer má podle ní navodit iluzi dřívější lázeňské atmosféry.
Výtěžek z dnešních akcí má umožnit vrácení plastiky nymfy do vstupních prostor lázeňské budovy. Bude to buď kopie nymfy zhotovená podle fotodokumentace, nebo zcela nové výtvarné dílo. Současný vlastník sochy se originálu totiž vzdát nechce. Město hodlá také letos zahájit opravu ojedinělé střechy lázní, která je z pálených, glazovaných a zabrušovaných tašek, které se již nevyrábějí.
Radnice posuzovala minulý měsíc celkem čtyři varianty možného využití budovy. Nejvíce se městu zamlouvala možnost přeměnit je na Dům zdraví. Město si nechává také zpracovat studii proveditelnosti záměru. Podporu získalo z evropských fondů v rámci česko-německých přeshraničních projektů. Projekt předpokládá zachování a rekonstrukci bazénové části. Přestavba si vyžádá přes 453 milionů korun, její financování je však zatím nejasné.
"Myslel jsem, že se sem již nikdy nedostanu. Je to výjimečná stavba, která mi připomíná mé utrpení při školním plaveckém kurzu," řekl ČTK pětačtyřicetiletý Pavel Němeček z Liberce, který si lázně přišel prohlédnout se svými rodiči a třemi skoro dospělými syny.
Novorenesanční liberecké lázně byly postaveny v letech 1900 až 1902 podle projektu vídeňského architekta Petra Paula Branga. Vznikly v době největšího rozmachu tehdy německého města a tvoří architektonicky ojedinělý celek se sousedním Severočeským muzeem a dětskou poliklinikou. Město loni památku získalo v dražbě za devět milionů korun, aby ji zachránilo před zničením. V posledních letech několikrát změnila majitele, kteří do ní prakticky neinvestovali.
0 komentářů
přidat komentář

Související články