Pardubice – Přestavba části automatických mlýnů v Pardubicích na galerii trvá zatím sedm měsíců, práce pokračují podle harmonogramu a skončí za 16 měsíců. Investorem je Pardubický kraj, který tam přestěhuje Východočeskou galerii, řekl dnes novinářům náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj).
"Všichni se těšíme, až se ze sevření přístaveb vyloupne čistá budova s členitou fasádou a přechodem k silu, který evokuje Ištařinu bránu ve starověkém Babylonu," řekl Línek.
Hejtmanství přestavuje nejcennější část areálu, kde byla výroba. Stavbu navrhl architekt Josef Gočár a je národní kulturní památkou. Sdružení stavebních firem Metrostav a Chládek a Tintěra nejdřív demontovalo zachovalé mlynářské technologie. Renovované se do výstavních částí vrátí jako exponáty. Skluzavky na mouku budou i z venku.
Stavební část potrvá do dubna 2022. Pak se bude galerie stěhovat, což nejspíš potrvá do Vánoc. "Jedeme podle harmonogramu. Odhalily se původní podkladní betony, zjistilo se, že jsou nosné konstrukce jinak, než se předpokládalo. Až odkryjeme na jaře střechu, také nás tam může ještě něco čekat," řekl ČTK stavbyvedoucí Jaroslav Sýkora z firmy Metrostav.
"Projekt galerie je dobře zpracovaný. Jsou jiné projekty, které mají špatné průzkumy, tam dochází ke zdržení, protože se musí doprojektovávat," řekl ČTK oblastní ředitel Metrostavu David Stříteský.
Ještě celou zimu budou dělníci hlavně bourat, dokončovací práce přijdou na řadu v průběhu jara. "Pro laika se ten stav jenom horší, protože jenom bouráte, nebo děláte statická podchycení, dobetonávky, opticky to vypadá hůř než na začátku," řekl Stříteský.
Podle stavbařů jsou mlýny krásná průmyslová stavba, které se dnes už nestaví. "Všechny haly jsou dnes stejné, montované železobetonové konstrukce s opláštěním. Dneska je to o penězích a dělají se co nejracionálnější stavby," řekl Stříteský.
Budova bude mít nadále obnažené zdivo a industriální patinu. Novodobé venkovní schodiště dělníci již ze staré stavby odstranili. "Okna stavbu trochu rozsvítí. Historická okna se sem vrátí, budou mít pouze pozměněné elektrické otevírání. Za nimi uvnitř budou plnohodnotná okna s dvojitým zasklením," řekl architekt Petr Všetečka, jeden z autorů návrhu.
Investice vyjde kraj na 373 milionů korun, z evropských fondů získá 110 milionů korun, 13 milionů korun z národních zdrojů. Část mlýnů koupily od manželů Smetanových kraj i město Pardubice, samosprávy za ně vydaly 36,5 milionu korun. Mlýny nevyrábějí od roku 2013. O celý areál Pardubice zájem neměly a nabídku odkupu nepřijaly.