Uherský Brod (Uherskohradišťsko) - V Uherském Brodě otevřeli novou lávku pro pěší a cyklisty přes řeku Olšavu nazvanou Všezvěd. Zároveň byl poklepán základní kámen sousední lávky Všudybud, která překlene frekventovanou silnici I/50. S jejím dokončením se počítá příští rok. Obě lávky spolu s navazující cyklostezkou zajistí propojení Slováckého náměstí se sídlištěm Olšava, řekl dnes ČTK starosta Patrik Kunčar (KDU-ČSL). Náklady na obě etapy činí 48 milionů korun, 23 milionů korun z této částky činí dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury.
"Sídliště Olšava je taková dlouhodobě odříznutá část města. Přemýšleli jsme, jak jej přiblížit centru města a tu cestu, která je poměrně frekventovaná, chodcům zpříjemnit," uvedl Kunčar. Obě lávky jsou řešeny bezbariérově. Chodci a cyklisté se díky nim navíc mohou cítit bezpečněji.
Autorem podoby lávek jsou Zbyněk Ryška a Jan Skoupý z architektonického studia Refuel. Podle Ryšky mají mosty představovat brány do města a z města. "Inspirovali jsme se knihou Jana Amose Komenského, kdy v Labyrintu světa (a ráji srdce) má taky dvě brány do města. Čili jsme si vzali jména průvodce, poutníka Všezvěda Všudybuda, a roztrhli jsme je na dvě lávky," uvedl Ryška. Právě Komenský v Uherském Brodě v mládí žil a podle některých historiků se ve městě i narodil.
Dominantním prvkem nové lávky je zhruba 20 metrů vysoký pylon. Její zavěšená konstrukce je vyrobena z oceli, podle Rašky díky tomu působí stavba lehce a vzdušně. Práce na lávce začaly loni na podzim. S dostavbou druhé lávky se počítá v červnu příštího roku. Každá z lávek bude dlouhá 68 metrů. Součástí stavby jsou také terénní úpravy, přeložka polní cesty a vedení vysokého napětí, vybudování nového veřejného osvětlení, mobiliáře, dopravního značení a úprava zeleně.
Lávky patří mezi další dopravní stavby, které výrazně pozměnily nebo mají pozměnit podobu Uherského Brodu. Loni radnice dokončila stavbu dopravního terminálu, který propojil autobusovou, železniční a městskou hromadnou dopravu. Vzniklo 12 zastřešených autobusových stání, nová provozní budova pro řidiče a dispečery autobusů, opravena byla vlaková nádražní budova i nástupiště.
Díky ušetřeným penězům z Programu švýcarsko-české spolupráce, z něhož Uherský Brod a partnerská Správa železniční dopravní cesty projekt terminálu zaplatily, v navazujících projektech vznikla parkoviště. Opraveny byly i takzvané velké schody a autobusové zastávky ve městě a byla vylepšena nástupiště v železniční stanici. Město navíc už v roce 2010 v první etapě stavby terminálu vybudovalo most s přístupovou lávkou pro pěší.