Brno, Černošice, České Budějovice, Františkovy Lázně, Havířov, Hlučín, Hradec Králové, Horní Maxov, Humpolec, Cheb, Chomutov, Jablonec nad Nisou, Kadaň, Kolín, Krnov, Liberec, Lobeč u Mšena, Náchod, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Písek, Plzeň, Praha, Příbram, Roudnice nad Labem, Strakonice, Ústí nad Labem, Zbraslav, Zlín. Pouliční slavnost a oslava deseti let Kruhu
2. 10., 17:00–22:00, křižovatka ulic Americká a Záhřebská, Praha 2 - Vinohrady
Světový den architektury, který se každoročně koná první pondělí v říjnu, proběhne letos poprvé i v České republice. V neděli 2. října se ve třiceti českých a moravských městech uskuteční Den Architektury, který nabídne unikátní příležitost objevit místní architektonické zvláštnosti v doprovodu řady významných českých architektů a historiků architektury.
Právě oni vyrazí v tento den do ulic nejen svých rodných měst, kde provedou zájemce po zajímavých stavbách současné architektury a upozorní na historické krajinné a urbanistické souvislosti a zvláštnosti. Široká veřejnost se zájmem o architekturu či hledající originální tip na výlet se může těšit například na odpolední cyklovýpravu po nejvýznamnějších staveništích současného Brna s Osamu Okamurou, okružní cestu autobusem s architekty Petrem Pinkasem a Janem Žalským za novou architekturou na trase Pardubice, Chrudim, Ležáky či tajemnou cestu kolem pražského Botiče s baterkou a holinami pod vedením architekta Jana Šépky. Procházky budou věnovány jak historii měst, moderní architektuře a zajímavým zákoutím (Hradec Králové, Olomouc, Liberec), tak i technickým památkám a průmyslovým stavbám (Vysočany, Ústí nad Labem, Lobeč u Mšena).
Organizátoři Dne Architektury – občanské sdružení KRUH připravilo pro širokou veřejnost sérii osobitých lokálních prohlídek s architekty střední a mladší generace. Procházky povedou například Jaroslav Wertig (Ateliér 69) v Chebu a Františkových Lázní, Pavel Nasadil (FAM ARCHITEKTI) v Hlučíně, Petr Lešek (Projektil) v Písku, Ondřej Císler v Praze Dejvicích a řada dalších tvůrců, kteří praktikují převážně v hlavních či větších městech. Nyní se však vrací do svých rodných měst, kde provedou místní obyvatele po zajímavých stavbách převážně současné architektury a upozorní na krajinné a urbanistické souvislosti či zvláštnosti.
Marcela Steinbachová, hlavní iniciátorka nového festivalu doplňuje. „Zajímají nás výjimečné stavby a genius loci daného místa. Snažíme se ukázat výjimečné stavby industriálního či hospodářského charakteru, stejně jako poukázat na nezdařilé realizace a necitlivé městské zásahy. Zároveň však chceme upozornit místní obyvatele i reprezentanty obcí na fakt, že se mezi nimi narodili lidé, věnující se aktivně a profesně architektuře. V neposlední řadě chceme iniciovat setkání laické veřejnosti s architekty a posílit všeobecné povědomí o vlivu architektury na naše prostředí.“
Všechny procházky jsou zdarma.
Den Architektury bude završen pouliční slavností, která proběhne od 17.00 na kruhové křižovatce Americké a Záhřebské ulice v Praze. Občanské sdružení KRUH touto akcí oslaví své desáté narozeniny. Program je připraven nejen pro dospělé, ale i pro děti, které budou mít příležitost rýsovat a stavět pod vedením architekta Mojmíra Pukla a výtvarnice Markéty Šafárikové. Od 19.30 proběhne koncert mezinárodní skupiny výtvarníků a hudebníků Mamapapa Banda. Své charismaticky-pekelné rockabilly následně rozjede parta Gangnails.
Občanské sdružení Kruhpořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě širším vrstvám veřejnosti - tj. i mimo úzký okruh odborníků a studentů architektury. Do nynějška uspořádal Kruh více jak sto přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury, dva filmové festivaly o architektuře, výstavu Povolání: architekt(ka). Kruh pravidelně vydává sborníky Textů o architektuře.