Drahé bydlení v centru Amsterdamu přivedlo architektonickou kancelář Attika na myšlenku, vybudovat rodinné domy na dvou umělých ostrovech uprostřed vody. V Zeeburgerbaai se tak zrodil unikátní projekt pod vedením Susanne Anibové, která na stavbě od samého začátku pracovala společně s budoucími majiteli. Ke slovu tu ale přišly také produkty značky PREFA Aluminiumprodukte, které Anibová zvolila kvůli jejich vysoké kvalitě.
Vysoký zájem o bydlení rovná se vysoké nájmy. Tahle jednoduchá rovnice platí bohužel také v Amsterdamu, kde se bydlení stalo extrémně drahým luxusem. Naštěstí ale možnost nové výstavby umožňují díky moderním technologiím také všudypřítomné vodní plochy. A jak víme, voda má doslova zázračné schopnosti. Dokáže uklidňovat, zbavovat starostí a léčit.
Magická voda
Byly to právě kouzelné vlastnosti vody, na které se rozhodla vsadit mladá architektka Susanne Anibová z architektonické kanceláře Attika. "Chtěli jsme vytvořit takový malý uzavřený svět uprostřed vody, kde budou mít jeho obyvatelé pocit, že jsou daleko od všech starostí všedního dne i od každodenního ruchu nizozemské metropole. To se nám nakonec povedlo díky tomu, že jsme uprostřed vodní plochy vytvořili dva umělé ostrovy, na nichž jsme čtrnáct domů a dvojdomů vybudovali," popisuje hlavní ideu projektu Anibová. Uzavřenost okolnímu světu je pak ještě podpořena tím, že jedinou přístupovou cestou do této vodní oázy klidu jsou dva mosty. "Jakmile ho některý z rezidentů přejede, nechává každodenní hektickou amsterdamskou realitu daleko, daleko za sebou…"
Těžká životní volba
Budoucí kariéru Susanne Anibové předznamenala legendární stavebnice LEGO. Odmala si s ním ráda hrála a byla to vlastně její nejoblíbenější hračka. Bylo tedy nasnadě, že se jednou vydá směrem, který bude mít co do činění se stavbou domů. Přesto ale věci neměly až tak přímočarý směr. "V dospívání mě uchvátil kitesurfing a hodně jsem se rozmýšlela, zda před architekturou nedat přednost profesionálnímu sportu. Nakonec jsem se ale pragmaticky rozhodla, že sport není přece jen taková jistota, jako architektura," popisuje nelehké životní rozhodnutí Anibová.
Ruku v ruce s budoucími majiteli
"Pokud jsme chtěli, aby každý z domů v Zeeburgerbaai byl jiný a jedinečný, bylo jasné, že do projektu musí mít šanci mluvit i budoucí obyvatelé jednotlivých domů. Od počátku jsme tedy projekt tvořili ruku v ruce s nimi a dali jim dostatek prostoru pro to, aby si mohli říct, jak velké chtějí obytné místnosti, kde touží mít terasu, či jak má celkově jejich dům vypadat," říká dále architektka a v zápětí dodává, že tohoto rozhodnutí nikdy za celou realizaci projektu nelitovala.
PREFA přesvědčila kvalitou
Když stavíte domy uprostřed vodní říše, je jasné, že poloze musí odpovídat také použitý materiál, na který jsou kladeny ty nejvyšší nároky. "Zjednodušeně řečeno, museli jsme volit takové stavební komponenty, které odolají nepřízni počasí a budou svým majitelům desítky let dobře sloužit, bez nutnosti větších oprav. Právě proto jsme se rozhodli využít na fasádu hliníkové díly PREFALZ od společnosti PREFA Aluminiumprodukte. Ty jsou vyrobeny z recyklovaného hliníku a společnost na ně poskytuje nebývale dlouhou záruku i co se barevné stálosti týká," vyjmenovává výhody PREFALZu architektka. Že zájem o kvalitní hliníkové výrobky PREFA neustále roste, potvrzuje ostatně i Ruud Sjouw z realizační společnosti Siris. "Dříve stavbám dominoval zinek, který je ale v poslední době vytlačován právě hliníkem. Ten od značky PREFA je navíc proslulý svou kvalitou a dlouhou životností. Kromě toho je možné hliník znovu recyklovat, čímž získáme materiál, který je rovněž velmi šetrný k okolnímu prostředí."
O projektu
Název projektu: Zeeburgerbaai Objekt, místo: bydlení u vody, Amsterdam, Nizozemí Typ stavby: novostavba Architekti: Attika Amsterdam, arch. Susanne Anibová Realizace: Siris B. V., Ruud Sjouw Typ fasády: PREFALZ Barva fasády: P.10 antracitová FOTOGRAFIE: Croce & WIR