Při navrhování přírodního kamene je volba povrchové úpravy stejně zásadní jako samotný výběr druhu kamene. Přírodní kámen nabízí široké spektrum povrchových úprav pro různá prostředí, potřeby, použití. V první řadě je třeba zohlednit umístění kamene (interiér nebo exteriér, vodorovná nebo svislá konstrukce). Z toho vyplynou další požadované vlastnosti, například protiskluznost nebo nena- sákavost. Důležitým faktorem je také celková atmosféra a pojetí kamene v projektu – na designovém recepčním pultu nebo dělicí stěně vynikne extravagantnější povrch o poznání lépe než na rozsáhlé fasádě.
Variabilita povrchových úprav
Přírodní kámen již dávno nejsou jen hladké lesklé dlažby a obklady. Leštěný povrch má zejména v interiérech stále svoje využití, je ale často nahrazován variabilnějšími, praktičtějšími a střídměji působícími povrchovými úpravami. Jednou z takových alternativ může být broušený povrch, který je rovněž hladký, ale matný, což v interiéru vytvoří přívětivější, méně okázalou atmosféru. Oblíbenou střední cestou je hladký, avšak pololesklý kartáčovaný povrch.
Hrubší povrchové úpravy se mezi sebou liší zejména způsobem opracování, a tím pádem výslednou mírou hrubosti. Zatímco při opalování struktura kamene zhrubne kvůli teplotnímu šoku v důsledku nahřátí plamenem a prudkého ochlazení, při tryskání kámen opracovává proud abrazivních částic. Pemrlování je potom úprava ryze mechanická, spočívající v použití speciálního kladívka nebo strojní pemrlovací hlavy. Tyto hrubé povrchy naleznou uplatnění zejména v exteriéru, kde vynikne jejich přírodnější vzhled a protiskluzové vlastnosti.
Požadovaného finiše lze někdy dosáhnout jen spojením více procesů. Běžná je třeba kombinace opalování a kartáčování, kdy je povrch opalováním nejprve zdrsněn, aby byl následně zahlazen kartáči. Výsledkem je reliéfní, ale na dotyk hladký povrch. Podobně lze například vícenásobným kartáčováním různě drsnými kartáči dosáhnout povrchu leather, který se rovněž vyznačuje strukturovaným, ale hladkým povrchem s uzavřenými póry. Podobné povrchy jsou vhodné zejména do kuchyní, koupelen a jiných prostor, kde je žádoucí nenasákavost a stabilita.
Inovativní povrchy
Zatímco doteď zmíněné povrchové úpravy jsou do jisté míry tradičními kamenickými metodami, které se těší stálé popularitě, vznikají vedle toho i nové způsoby opracování, které ještě více rozšiřují možnosti práce s kamenem a jeho variabilitu.
Tyto nové metody často staví na kreativní kombinaci dílčích povrchových úprav. Příkladem může být spojení pískování, vodního paprsku a kartáčování. Podle toho, jestli vodní paprsek působí v jednom nebo ve dvou směrech se tyto povrchy nazývají wenge nebo juta. Na podobném principu stojí povrchové úpravy wood a tranche, při kterých diamantové kotouče gravírují do kamene drobné vrypy. Po sobě jdoucím pemrlováním, pískováním a vodním paprskem pak vzniká povrch rockfinish, hrbolatý matný povrch, který evokuje přírodní strukturu skály. Výsledkem těchto povrchových úprav je prakticky aplikace jednolité textury po celé ploše kamene, která mění jeho vzhled a vnímání na dotyk.
Speciální povrchové úpravy je při návrhu vhodné párovat přímo s konkrétním kamenem. Některé povrchy lépe vyniknou na jednobarevných nebo tmavých kamenech, zatímco jiné je vhodné volit např. u kamenů s velkými zrny nebo výraznou kresbou. Příkladem je třeba povrch cortex coby kombinace pískování a vodního paprsku. Konstantní síla paprsku se do tvrdých zrn "zakousne" podstatně méně než do okolní hmoty, což má za následek vznik drážkovaného povrchu s lokálními přerušeními, která opticky vystupují z plochy kamene. Dalším příkladem může být crust, velmi hrubý přírodní povrch, jenž působí nejefektněji u žul s obsahem labradoritu, na jehož ploškách způsobuje typický barevný kovový lesk.
Plastické obrazy v kameni
Ipogeo je mezi povrchovými úpravami samostatnou kapitolou. V italštině tento název odkazuje k něčemu nacházejícímu se pod zemí nebo pod povrchem, přeneseně označuje podzemní posvátný prostor. Tomu odpovídá i podstata této povrchové úpravy, při které se kombinací různých metod zasahuje do svrchních vrstev kamene. Výsledkem je velmi taktilní kombinace vystupujícího žilkování, zrn, leštěných, broušených nebo naopak úplně hrubých přírodních ploch v různých výškových úrovních. Ipogeo odhaluje ducha kamene a podtrhuje jeho původ a sepjetí se zemí. Kameny s úpravou ipogeo jsou jedinečné plastické obrazy, které přímo lákají k dotyku, a jako takové jsou ideální do vizuálně exponovaných prostorů, jako jsou recepce, bary nebo interiérové pohledové stěny.
Přírodní kámen je coby vizuálně atraktivní materiál nejlepší vždy vidět naživo. Pro seznámení se s povrchovými úpravami kamene to platí dvojnásob – ke zraku se připojuje i hmat. Navštivte showroomy DEKSTONE v Praze nebo v Brně a osahejte si kámen a jeho různé povrchy na vlastní kůži.