Výstava 70+70 připomíná životní jubilea Jana Merty a Josefa Pleskota

Vložil
ČTK
06.12.2022 18:50
Praha

Josef Pleskot

Praha - Narozeniny dvou významných osobností českého umění a architektury Jana Merty a Josefa Pleskota připomíná ode dneška výstava 70+70 v Galerii Zdeněk Sklenář. Oba dva s galerií spolupracovali, na výstavě, která potrvá do 28. ledna, se v ní potkávají poprvé.


Na sedmé výstavě v Galerii Zdeněk Sklenář Jan Merta představuje obrazy dokončené v letošním roce, které veřejnost dosud nemohla vidět. Pro jeho tvorbu je typické zejména zpracovávání vlastních životních zkušenost a prožitků. Výstava ukazuje i portréty lidí, kteří ho inspirují – patří k nim díla Syn (Forma a obsah) nebo Jedenáct úhlů Davida Lynche.

Přestože Merta přímo reaguje na aktuální společensko-politické dění jen výjimečně, jako tomu bylo třeba u díla Stockhausenova symfonie, je tentokrát souvislost s válkou, ať už v bývalé Jugoslávii v dílech Kolik minut ticha? a Kolik minut ticha? II nebo na Ukrajině v obrazech Rozpad postsuprematického kříže, Obilné pole a Ikona patriarchy Kirilla, zřejmá. Obrazy Dobrovolník (Rytíř) a Svoboda vede lid kladou otázku, za co a jak bojovat a současně co a jak bojem chránit, za co nasazovat život.

Obraz s názvem Karlheinz Stockhausen provádí svou symfonii Cyklon B namaloval Merta asi před 12 lety a reagoval v něm na kontroverzní výrok německého experimentálního skladatele Stockhausena pronesený k útoku na newyorské Světové obchodní centrum 11. září 2001. Bezprecedentní atak, který nepřežilo přes 3000 lidí, označil za největší umělecké dílo. Merta se o jeho výroku dozvěděl až po skladatelově smrti v roce 2007. Přesto cítil nutnost se umělecky i osobně k této události postavit.

Architekt Josef Pleskot vytvořil přímo pro výstavu od stropu se snášející a současně vzhůru se vznášející stříbrný kruhový objekt obklopený pěti obrazy významných českých autorů 20. století - Josefa Čapka, Václava Špály, Josefa Šímy, Václava Boštíka a Antonína Procházky. Mertovo dílo se tak ocitlo v jakémsi předsálí síně slavných mistrů. "Služba architekta: udělat příteli k výstavě entrée," uvedl k instalaci Pleskot.

Pleskot současně pro Galerii Zdeněk Sklenář navrhl architektonickou proměnu pracovny galeristy a sám v ní nainstaloval tradiční předvánoční výstavu nazvanou Můj milý Ježíšku – Prostřeno. S Galerií Zdeněk Sklenář spolupracuje Pleskot řadu let. Mimo jiné pro galerii navrhl úpravu soukromých, avšak veřejnosti přístupných prostranství v Litomyšli.
0 komentářů
přidat komentář

Související články