V hlavní kategorii odborných projektů byly oceněny 3 níže specifikované projekty a jeden projekt získal zvláštní uznání poroty. Vybrané fotografie k jednotlivým projektům jsou v samostatné příloze.
První místo získal projekt Tomáše Hlavsy, studenta 4. ročníku fakulty architektury na VUT v Brně. Je jím architektonické řešení rodinného domu pro 4 člennou rodinu s garáží a se samostatným bydlením pro prarodiče. Porota ocenila celkově vyvážené řešení a technické provedení stavby. Porotce Ing.arch. Šimon Caban k vítěznému projekt řekl:"Na tomto domě si cením především toho, že i přes zadání, které vede automaticky k jakémusi podvědomému omezení, navrhl autor suverénní dům, který se v klidu a harmonii rozprostírá a sebevědomě ukazuje, že nízkoenergetický neznamená nuzně smrsknutý domeček."
Druhým místem ocenila porota kontrastní řešení rodinného domu Ing. arch. Radima Kounka, jehož architektonické řešení je založeno na dvou podobách jednoho materiálu - tvrdé skořápky z čediče v přírodní šedé barvě a vnitřní měkké izolační vrstvě z čediče (kamenné vlny). Porota ocenila hledání nových forem, odvážnou dispozici a práci s krajinnou hmotou.
Třetí místo dostal návrh malého rodinného domu na netypickém sklonitém pozemku s orientací k severu. Projekt Ing. arch. Vladimíra Baldy z architektonické kanceláře TUL porota ocenila zejména za kompaktnost řešení ve ztížených podmínkách a snahu o důsledné stavebně-energetické řešení.
Zvláštní uznání poroty získal projekt společnosti GIP Invest s.r.o., který představuje nízkoenergetickou koncepci výstavby obytného souboru obsahující pět sekcí řadových domů. Porota ocenila kromě kvalitního stavebně-energetického řešení i snahu o řešení urbanistického celku. "Řadová zástavba je vlastně nejlepším řešením, protože už její princip je energeticky méně náročný, než solitéry. Těžko ale posuzovat tento projekt spolu s ostatními, protože to není jeden ale více "domů". Proto se přikláním ke zvláštnímu ocenění, protože ocenění jako takové si vskutku zaslouží," k projektu řekl Šimon Caban.
V kategorii studentských prací byly přihlášeny projekty Radky Pittnerové (VŠUP Praha), Mateje Kováče (ČVUT Praha) a Samuela Netočného (VUT Brno). Všem studentům bylo uděleno ocenění za snahu nalézt nestandardní řešení.
Odborná porota navíc udělila i zvláštní cenu pro již realizovaný projekt domu v Kníničkách u Brna, který vzešel z brněnského atelieru ELAM. Porota ocenila mimo jiné inovativní řešení stavby, která přes svou velikost působí lehce a elegantně a blíží se parametrům pasivního standardu. Jejím autorem je Ing. arch. Mojmír Hudec, který se už více než dvacet let specializuje na nízkoenergetické stavby a pasivní domy. Rodinný dům je založen na užití jak pasivních tak aktivních prvků, které jsou vzájemně provázány a umožňují tak maximální využití obnovitelných zdrojů - sluneční energie a dřeva.