V dubnu Praha vyhlásí soutěž na podobu Vítězného náměstí
Publisher ČTK
14.03.2018 07:50
Praha - Nový vzhled Vítězného náměstí v Praze 6 vybere hlavní město v architektonické soutěži. ČTK o tom informoval Institut plánování a rozvoje (IPR), který soutěž vypíše 16. dubna. Vítězný návrh, který by měl být znám letos na přelomu října a listopadu má přinést řešení dopravní situace a nalézt novou reprezentativní podobu Vítězného náměstí, na kterém by lidé rádi trávili čas.
Výsledek soutěže bude sloužit jako podklad pro schválení změny územního plánu. "Dle odhadovaného harmonogramu by se mohlo začít stavět v roce 2022," řekl ČTK mluvčí IPR Marek Vácha. Podle hrubých propočtů by rekonstrukce náměstí měla stát 550 milionů korun bez DPH, finální rozpočet by však měl být vypracován až na základě dopracovaných soutěžních návrhů. Investorem bude hlavní město.
Architektonická soutěž bude dvoukolová. V prvním kole bude porota hodnotit návrhy podle urbanistických a dopravních řešení. Ve druhém kole, do kterého postoupí tři až šest nejkvalitnějších návrhů, se bude klást důraz na dopracování detailu a zapracování doporučení poroty. Rekonstrukce má respektovat regulační zásady původního plánu prvorepublikového architekta a urbanisty Antonína Engela, který ve 20. letech vypracoval urbanistické řešení dejvického náměstí.
V porotě vedle zástupců hlavního města a Prahy 6 zasedne odborník na urbanismus Jan Jehlík, berlínský architekt Ivan Reimann a Peter Heath, který dal současnou podobu londýnskému Trafalgarskému náměstí. To je také inspirací pro vedení Prahy. "Zkušenosti z Londýna ukazují, že je možné skloubit intenzivní dopravu s kvalitním veřejným prostorem a náměstím, kde hrají prim chodci," uvedla náměstkyně pro územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice).
S přeměnou celé lokality souvisí i plán na vybudování obchvatu náměstí, který by měl spojovat Evropskou a Svatovítskou ulici. Zadání soutěže s jeho vybudováním počítá, stavět se však pravděpodobně nezačne dříve než v roce 2020. Náměstí není stavebně dokončeno. Na místě, kde měl v minulosti vyrůst kontroverzní projekt Lední medvěd, by měl například vzniknout bytový dům.
Vítězné náměstí vzniklo v roce 1925 a nyní do něj ústí několik komunikací - Evropská, Čs. armády, Jugoslávských partyzánů, Svatovítská a Dejvická. Ve své historii neslo několik názvů, mimo jiné v letech 1952 až 1990 se jmenovalo Říjnové revoluce. Mezi Pražany se pro něj vžil název "Kulaťák".