Hirošima chce zdemolovat dvě budovy, které přežily atomový útok

Publisher
ČTK
17.12.2019 20:00
Japan

Hiroshima

Hirošima (Japonsko) – Japonské město Hirošima plánuje strhnout dvě budovy, které v roce 1945 přečkaly shození americké atomové bomby. S tím ovšem nesouhlasí část obyvatel, kteří je chtějí uchovat jako významné památky, napsal zpravodajský server BBC News. Toto rozhodnutí se netýká staveb, které jsou součástí Hirošimského památníku míru, a mezi nimiž je i Obchodní a průmyslové muzeum navržené českým architektem Janem Letzelem.


Výbuch jaderné pumy většinu města srovnal se zemí a v okruhu pěti kilometrů od centra exploze zůstalo stát jen 85 objektů včetně dvou, které byly postavené v roce 1913 a sloužily nejprve jako továrna na vojenské oblečení, a později jako vysokoškolské koleje. Po výbuchu bomby byly také využívány jako improvizovaná nemocnice.

"Mohly by být využity jako prostředek k propagaci odstranění všech jaderných zbraní," uvedl jeden z těch, kdo útok na Hirošimu přežili. Při výbuchu bomby zahynulo asi 80.000 lidí a dalších 35.000 utrpělo zranění.

Zmíněné dvě budovy zůstaly stát mimo jiné díky tomu, že byly postavené z železobetonu. Stále jsou na nich vidět poškození od výbuchu na kovových oknech a dveřích. V roce 2017 úřady zjistily, že stavby, které jsou nyní ve veřejném vlastnictví, by se pravděpodobně zřítily při silném zemětřesení.

A protože nyní nejsou nijak využívané a nejsou otevřené pro veřejnost, místní vláda rozhodla, že by do roku 2022 měly být zdemolovány. Třetí budova na stejném pozemku bude zachována a její stěny a střecha zesíleny a opraveny, aby přestály případné zemětřesení.

Devětaosmdesátiletý Iwao Nakaniši byl v jedné z budov, když město zasáhla bomba. Nyní vede místní skupinu, která požaduje zachování všech tří objektů. "Vzhledem k jejich historickému významu při zprostředkování té tragédie budoucí generaci, nemůžeme s demolicí souhlasit," řekl japonskému listu Mainiči. "Jsme ostře proti."
0 comments
add comment