Stavby F. L. Wrighta se často "rozlévaly" do přírody

Source
Markéta Veselá
Publisher
ČTK
06.06.2007 14:45
USA

New York


Washington/Praha - Frank Lloyd Wright je považován za nejvlivnějšího amerického architekta 20. století. Teoretik, urbanista i  designér, jehož vášní byly japonské tisky, projektoval hlavně rodinné vily, mrakodrapy či továrny. K nejznámějším z jeho 433 realizovaných staveb patří bezesporu Guggenheimovo muzeum v New Yorku či někdejší budova Larkinovy firmy v  Buffalu. Od narození Wrighta, osobnosti stejně vášnivě obhajované jako odsuzované, uplyne v pátek 140 let.
    Architekt byl profesně aktivní až do vysokého věku. Své klíčové dílo, spirálově zatočenou bezbariérovou budovu pro sbírku Solomona Guggenheima navrhl, když mu táhlo na osmdesátku. Sama stavba se posléze zařadila po bok exponátů, které měla chránit - dílům Picassa, Chagalla, Pollocka nebo Kandinského. Muzeum moderního umění bylo otevřeno v roce 1959 a dodnes působí velmi avantgardně. Jeho autor si však už slávu nevychutnal, zemřel půl roku před dokončením.
    Kolem roku 1900 přišel Wright s novou koncepcí dynamického interiéru, který byl tvořen prolínajícími se prostory. Tento přístup si ověřil na řadě rodinných domů, které se vyznačují důrazem na horizontální linie, asymetrickým půdorysem s velkou halou, detailními interiéry a originálním nábytkem. Na architektovu práci měla vliv vídeňská secese, hnutí Arts and Crafts a německá a japonská kultura. Za to se mu dostalo na počátku minulého století mezinárodního uznání.
    Osobní život úspěšného Wrighta byl ale velmi dramatický. Opustil tehdy svou ženu Catherine a šest dětí a do Evropy odjel s  Mamah Cheneyovou. Ta však v roce 1914 tragicky zahynula se svými dvěma dětmi a čtyřmi Wrightovými spolupracovníky při požáru sídla Taliesin ve Wisconsinu (posléze se Wright oženil ještě dvakrát a měl další dceru). Evropa jej obdivovala, ale jeho kariéra v USA se ocitla v troskách. Wright přesto zmobilizoval síly a soustředil se na obnovu domu.
    Velkou útěchou a inspirací mu vždy byla země vycházejícího slunce, kde v letech 1916 až 1922 zrealizoval hotel Imperial v Tokiu. Wright, který v něm spojil tradici s  moderností a novými technologiemi, zde šel opět do všech detailů - navrhl i  vnitřní vybavení včetně čajových a kávových servisů. Fakt, že při velkém zemětřesení v roce 1923 nebyl hotel jako jedna z mála budov poškozen, přispěl k  Wrightově mezinárodnímu věhlasu. Vydařená stavba již dnes ale bohužel neexistuje.
    Architekt, který miloval přírodu a dokázal v ní trávit spoustu času, navrhl také dům zvaný Fallingwater (1939) - vilu rostoucí ze skály nad vodopádem v Pensylvánii. Typický příklad Wrightovy organické architektury se stal jedním z nejzdařilejších meziválečných projektů. Středobodem stavby je věž z přírodního kamene s několika krby, od níž se větví betonové terasy, které jsou vysunuty do zeleně.
    Wrightův kredit potvrdila i administrativní budova firmy S. C. Johnson & Son Co. na subtilních "stromových" nosnících. Po druhé světové válce během 15 let navrhnul kolem 350 budov. Některé se podařilo dokončit až po jeho smrti, jiné zůstaly pouze na plánech, tak jako například návrh The Mile High Illinois Skyscraper, jeden a půl kilometru vysokého mrakodrapu pro 100.000 lidí s výtahy na atomový pohon.
    Wright se narodil 8. června 1867 ve Wisconsinu. Po krátkých studiích na tamní univerzitě a epizodách v ateliérech byl přijat do týmu Louise H. Sullivana, předního představitele chicagské školy. U něj zůstal až do roku 1893, kdy se osamostatnil. Wrightův Robieho dům v Chicagu považují odborníci vedle brněnské vily Tugendhat Miese van der Rohe, Steinerovy vily Adolfa Loose ve Vídni a vily Savoy od Le Corbusiera v Poissy za klíčové stavby moderní architektury vůbec.
    Dílo amerického návrháře ovlivňovalo již od 20. let i českou scénu. Wrightovy stopy se dají nalézt v některých stavbách Jana Kotěry, Bohuslava Fuchse nebo Jaroslava Fragnera. S Wrightem spolupracovali i někteří Češi, jako například inženýr a stavební podnikatel Jaroslav Polívka či architekt Vladimír Karfík. V roce 2001 se v Praze uskutečnila výstava, která dílo slavného architekta vůbec poprvé souborně představila.
0 comments
add comment

Related articles